Google vymyslel notifikácie, ktoré nevyrušujú. Vyskúšať si ich môžete sami
Zariadenia sú navrhnuté tak, aby si ich nadšenci vedeli vytvoriť doma sami.
- Google predstavil experiment s názvom Little Signals, v rámci ktorého navrhol šesť fyzických zariadení.
- Ich úlohou je doručovať notifikácie z digitálneho sveta menej rušivou formou.
- Upozornenie môže byť reprezentované vizuálnou zmenou zariadenia, jemným poklepaním či vánkom vzduchu.
- Firma sa nechystá zariadenia predávať. Namiesto toho zverejnila návod, ako si ich nadšenci môžu vyrobiť sami.
Spoločnosť Google dnes predstavila nenápadný experimentálny projekt Little Signal v spolupráci s Map Project Office. Ide dovedna o šesť fyzických zariadení, ktoré doručujú notifikácie, no používateľa s tým nechcú vyrušovať a príliš odpútavať jeho pozornosť. Téme sa venoval web BGR.
Notifikácie prirodzenou formou
Myšlienkou projektu Little Signals je zabrániť notifikáciám a informáciám z digitálneho sveta, aby používateľa vytrhovali z jeho činností. Inšpiráciu si v Googli zobrali zo zmyslových podnetov, na ktoré sme sa spoliehali ešte dávno pred vynájdením modernej elektroniky a sme na ne zvyknutí.
Ako konkrétne príklady inšpirácie sú spomenuté napríklad nenápadne sa hýbajúce ručičky nástenných hodín, hvízdanie kanvice s vodou alebo vytŕčajúcu poštu zo schránky. Firma pritom verí, že rovnakým prirodzeným a nerušivým spôsobom je možné získavať informácie nielen o dianí vo fyzickom svete, ale aj o udalostiach z digitálneho sveta.
Takto vzniklo šesť zariadení pomenovaných Air („Vzduch“), Button („Tlačidlo“), Movement („Pohyb“), Rhythm („Rytmus“), Shadow („Tieň“) a Tap („Ťuknutie“). Každé doručuje digitálne informácie a notifikácie iným spôsobom, prostredníctvom iného zmyslového vnemu.
Ako zariadenia fungujú?
Zariadenie Air je napríklad navrhnuté na interakciu so svojim fyzickým okolím. Používateľ ho môže postaviť k rastline, vonnej lampe či sviečke, a pri doručení oznámenia Air do tohto predmetu jednoducho fúkne vzduch. Na zverejnenom videu je to demonštrované práve s rastlinou, pri ktorej spôsobí prúd vzduchu jemný pohyb.
Button je skrátka veľké tlačidlo s farebným vnútrom, ktoré sa pri notifikácii odhalí. Keď si používateľ zmenu všimne, môže tlačidlo stlačiť či pootočiť a spustiť tak vybranú akciu. Podobné je zariadenie Movement so siedmimi farebnými valčekmi, ktoré sa dokážu pomalým pohybom rôzne vystrčiť či zasunúť. Podľa Googlu to môže signalizovať priebeh časovača či udalostí v kalendári.
Rhythm rovnako ako súčasné smartfóny pripomína notifikácie zvukmi. Nejde ale o žiadne ostré pískanie ani pípanie – Google vybral sadu melódií a bieleho šumu tak, aby nepôsobili invazívne. Mávnutím rukou sa dá Rhythm ľahko stíšiť, prípadne ho môže používateľ kompletne otočiť a tak prepnúť do tichého režimu na dlhší čas.
Tomu sa podobá aj Tap, ktorý dokáže pomocou svojho ramena zaklopkať na rôzne predmety okolo. Napokon je tu aj pomôcka Shadow, ktorá všelijakými pohybmi mení svoj tieň a jeho správanie. Pri príchode notifikácie môže tieňom napríklad začať jemne pohybovať alebo ho výrazne zväčšiť.
S kompletnou dokumentáciou pre nadšencov
Zaujímavým aspektom projektu je, že Google nejde spomenuté zariadenia vyrábať ani predávať. Na dedikovaných internetových stránkach namiesto toho zverejnil kompletnú dokumentáciu projektu.
K dispozícii je hotový zdrojový kód pre Air, návody na jeho modifikáciu pre výrobu ostatných zariadení, návod na zapojenie potrebnej elektroniky a dokonca aj 3D modely pre CAD softvér. Záujemcovia si tak môžu napríklad pomocou 3D tlačiarne vyrobiť zariadenia presne ako z videa.
Všetkých šesť pomôcok je založených na vývojovej doske Arduino MKR1000 a na ich zostrojenie postačia súčiastky, ktoré už nadšenci tejto platformy s veľkou pravdepodobnosťou aj vlastnia. Návod pre zapojenie je dokonca tak podrobný, že výrobu by mali zvládnuť taktiež nováčikovia bez väčších skúseností.
Skúsenejší sa zase návodu nemusia držať striktne a projekt môžu uskutočniť povedzme s pomocou iných vývojových dosiek, napríklad Espressif ESP32.
Zdroj: https://zive.aktuality.sk