Víťazi Oscarov 2022 sú známi. Najlepším filmom sa stal CODA, zlatú sošku získal aj Will Smith
Najprestížnejšie filmové ocenenia poznajú víťazov svojho 94. ročníka, ktorý sa konal v noci z 27. na 28. marca 2022 v hollywoodskom Dolby Theatre.
Víťazom v najdôležitejšej kategórii Najlepší celovečerný film sa stala rodinná dráma CODA od streamovacej služby Apple TV+, a porazila tak aj film Sila psa, ktorý išiel do večera s 12 nomináciami. Ide o historické víťazstvo pre nepočujúcu komunitu.
Troy Kotsur zároveň získal za svoju rolu v tomto filme cenu v kategórii Najlepší herec vo vedľajšej úlohe, čím sa stal len druhým nepočujúcim hercom v histórii, ktorý si odniesol Oscara. Film CODA zobrazuje Ruby, ktorá je potomkom nepočujúcich rodičov a je v rodine jediná so zdravým sluchom. Keď zistí, ako veľmi ju baví spev, bude sa musieť rozhodnúť medzi svojimi snami a rodinnými povinnosťami.
Svojho prvého Oscara v rámci svojej tridsaťročnej kariéry získal herec Will Smith v kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe za film King Richard, v ktorom stvárnil otca tenistiek Williamsových. Jeho výhru však zatienil nečakaný incident, o ktorom sa bude ešte dlho hovoriť – komik Chris Rock na pódiu zavtipkoval o vyholenej hlave Smithovej manželky Jady Pinkett Smith, ktorá minulý rok prezradila, že trpí alopéciou, autoimunitnou chorobou spôsobujúcou vypadávanie vlasov. Smith, ktorý sa predtým smial, zrazu prišiel na pódium a dal Rockovi silnú facku.
„Vau, Will Smith zo mňa práve vymlátil dušu,“ okomentoval to Rock. Will Smith následne z publika zakričal. „Neber si meno mojej ženy do tvojich zas*aných úst!“ Divadlo stíchlo a Rock to okomentoval slovami: „To bola jedna z najlepších nocí v histórii televízie“.
Will Smith sa po výhre zlatej sošky vo svojom prejave za svoj čin ospravedlnil. „Chcem sa ospravedlniť akadémii, chcem sa ospravedlniť všetkým svojim nominovaným kolegom,“ povedal herec v emotívnom prejave. „Umenie napodobňuje život. Vyzerám ako bláznivý otec, presne ako sa hovorilo o Richardovi Williamsovi, ale láska vás prinúti robiť bláznivé veci,“ cituje herca The Guardian. Akadémia na Smitha zareagovala na Twitteri slovami, že „neschvaľuje násilie v žiadnej forme“. Na čerstvého oscarového víťaza sa spustila na sociálnych sieťach vlna kritiky, pričom mnohí tvrdia, že by mal byť obvinený z ublíženia na zdraví. Podľa losangelskej polície však Chris Rock odmietol vzniesť obvinenie.
Cenu za najlepšiu réžiu získala Jane Campion za psychologickú drámu Sila psa (The Power of the Dog) z produkcie Netflixu. Išlo o jedinú cenu pre film, ktorý viedol s najväčším počtom nominácií, na konte ich mal až 12. Campion sa stala len treťou režisérkou, ktorá získala Oscara za najlepšiu réžiu. Predtým sa to podarilo len Kathryn Bigelow za film The Hurt Locker a Chloé Zhao minulý rok za film Nomadland.
Svojho prvého Oscara získala Jessica Chastain v kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe za svoj výkon v životopisnej dráme The Eyes of Tammy Faye. Vo svojom prejave spomenula traumu a izoláciu uplynulých rokov a „diskriminačnú a bigotnú legislatívu“, ktorej v USA čelí LGBTQ komunita. „Chcem, aby ste vedeli, že ste bezpodmienečne milovaní pre vašu jedinečnosť,“ odkázala jej členom čerstvá oscarová víťazka.
Veľkým víťazom večera sa stal aj film Duna režiséra Denisa Villeneuva, ktorý získal 6 zlatých sošiek v technických kategóriách. Oscara získala aj speváčka Billie Eilish za pieseň No Time To Die, ktorú naspievala pre rovnomennú bondovku. Cenu v kategórii Najlepší medzinárodný film získala japonská dráma Drive My Car.
Večer moderovali komičky Amy Schumer, Wanda Sykes a Regina Hall. Práve Schumer pred pár dňami vyjadrila túžbu virtuálne sa prepojiť počas slávnostného večera s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, napokon sa tak nestalo. Viacerí hostia mali na sebe pripevnenú žlto-modrú stuhu či odznak na podporu Ukrajiny, ktorá už mesiac čelí ruskej agresii.
Na pódiu sa objavila aj Mila Kunis, najznámejšia hollywoodska herečka s ukrajinským pôvodom, ktorá spolu so svojím manželom Ashtonom Kutcherom, vyzbierala v priebehu dvoch týždňov pre Ukrajinu viac ako 35 miliónov dolárov, za čo im prostredníctvom videohovoru poďakoval aj samotný prezident Zelenskyj. „Nedávne globálne udalosti v mnohých z nás zanechali veľký smútok. Avšak keď ste svedkami sily a dôstojnosti tých, ktorí čelia takejto skaze, je nemožné, aby vás to nedojalo,“ povedala Kunis, ktorá uviedla skladbu Somehow You Do v podaní speváčky Reby.
Na obrazovke sa po vystúpení Reby objavil text: „Chceli by sme venovať chvíľu ticha na prejavenie našej podpory ľuďom na Ukrajine, ktorí v súčasnosti čelia invázii, konfliktu a predsudkom v rámci svojich vlastných hraníc. Aj keď je film pre nás dôležitou cestou na vyjadrenie našej ľudskosti v časoch konfliktov, realita je taká, že milióny rodín na Ukrajine potrebujú jedlo, lekársku starostlivosť, čistú vodu a pohotovostné služby. Zdroje sú vzácne a my – spoločne ako globálna komunita – môžeme urobiť viac. Žiadame vás o podporu Ukrajine v akejkoľvek možnej forme. Stojíme za Ukrajinou.“
Novinkou tohto ročníka bolo zavedenie fanúšikovskej kategórie, o ktorej víťaznom filme rozhodlo verejné hlasovanie na sociálnych sieťach a webovej stránke Americkej filmovej akadémie. Stal sa ním film Army of the Dead režiséra Zacka Snydera. Víťazný film však nezískal zlatú sošku Oscara, nejde o ďalšiu riadnu kategóriu, skôr o akési uznanie so snahou prilákať mladšie publikum.
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe
Troy Kotsur – CODA
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe
Ariana DeBose – West Side Story
Najlepší krátky animovaný film
The Windshield Wiper
Najlepšie kostýmy
Cruella
Najlepší krátky hraný film
The Long Goodbye
Najlepšia pôvodná hudba
Duna
Najlepší zvuk
Duna
Najlepší adaptovaný scenár
CODA
Najlepší pôvodný scenár
Belfast
Najlepší herec v hlavnej úlohe
Will Smith – King Richard
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe
Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye
Najlepší celovečerný animovaný film
Encanto
Najlepšia kamera
Duna
Najlepšia réžia
Jane Campion – Sila psa (The Power of the Dog)
Najlepší celovečerný dokument
Summer of Soul (Or, When The Revolution Could Not Be Televised)
Najlepší krátky dokument
The Queen of Basketball
Najlepší strih
Duna
Najlepší cudzojazyčný film
Drive My Car
Najlepšie účesy a make-up
The Eyes of Tammy Faye
Najlepšia filmová pieseň
No Time to Die – Billie Eilish, Finneas O’Connell (No Time to Die)
Najlepšia výprava
Duna
Najlepšie vizuálne efekty
Duna
Najlepší celovečerný film
CODA
Zdroj: https://www.aktuality.sk