Štyri správy o Ukrajine: Kam zmizol Šojgu? Ruský minister obrany sa už 13 dní neukázal na verejnosti
Presne pred mesiacom vtrhli vojská Vladimira Putina na Ukrajinu a rozohrali najmasívnejšiu inváziu v Európe od druhej svetovej vojny. Prečítajte si 4 silné správy o Ukrajine
Neznámy majiteľ venoval na dražbu prostredníctvom spoločnosti MyArtBroker vzácne dielo od pouličného umelca Banksyho z roku 2005. Obraz zobrazuje dvoch vojakov, ktorí maľujú na stenu symbol Kampane za nukleárne odzbrojenie (CND). Znak CND je tiež všeobecne známy ako medzinárodný symbol mieru. Pre obrovský záujem prijímajú dražitelia iba ponuky nad 48-tisíc eur, čo je dvojnásobok pôvodnej vyvolávacej ceny. Výťažok poputuje detskej nemocnici Ohmatdyt v Kyjeve.
Za ruský plyn budeme platiť v rubľoch
Dodávky plynu do Európy nevypínajú, no komplikujú. Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že za plyn dodávaný do Európy nebude už Rusko chcieť eurá ani doláre, ale bude mu treba platiť v rubľoch. Bude sa to podľa neho týkať krajín, ktoré proti Rusku zavádzajú tvrdé ekonomické sankcie a ktoré Rusko nepovažuje za priateľské, pričom za nepriateľskú krajinu Moskva už dávnejšie označila aj Slovensko. Ruskej vláde a centrálnej banke dal Putin týždeň na to, aby určili spôsob prechodu na platby v rubľoch. Rubeľ po tejto správe pomerne výrazne posilnil.
Kam zmizol Šojgu?
Ruský minister obrany Sergej Šojgu sa od 11. marca, teda už 13 dní, neukázal na verejnosti, čo si všimli ruské a ukrajinské médiá. Rusko pritom vedie na Ukrajine ostro sledovanú vojnu. Ruská štátna televízia vysielala staré zábery s ministrom a vydávala ich za nové, upozornil ruský portál Agenstvo. Poradca z kancelárie ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak napísal, že v ruských médiách a na akciách sa prestali objavovať aj ďalší veľmi známi ruskí činitelia. Podoljak menoval napríklad tajomníka bezpečnostnej rady Nikolaja Patruševa, šéfa ruskej civilnej rozviedky Sergeja Naryškina či šéfa Federálnej bezpečnostnej služby Alexandra Bortnikova.
Naď vs Lavrov
Ruský minister zahraničia sa v poslednom čase viac venuje Slovensku. Stáva sa tak po tom, čo sa objavili špekulácie, že podporíme Ukrajincov dodávkou protivzdušných systémov S-300, o ktoré žiadajú. Tých sa nechceme vzdať, kým nebudeme mať za ne náhradu. Minister Sergej Lavrov však prišiel vo vyhlásení s tým, že sovietske systémy a systémy vyrobené v Rusku sa v krajinách „nachádzajú v súlade s medzivládnymi dohodami a zmluvami a majú aj užívateľský certifikát. A tento certifikát im neumožňuje posielať ich do tretích krajín“.
Rusko ich chce pri dodávke na Ukrajinu zničiť. Slovenské ministerstvo obrany potvrdilo, že ich dodal ešte Sovietsky zväz v roku 1990. Priznali aj existenciu zmluvy, kde je licencia pre konkrétnu cieľovú krajinu. Minister Jaroslav Naď však hovorí, že akékoľvek vyhrážky zo strany vojnových štváčov z Ruska nebude brať do úvahy. „V momente, keď Rusko prestane porušovať medzinárodné právo a stiahne svoje agresívne jednotky z Ukrajiny, my nebudeme uvažovať nad tým, že by sme S-300 poslali na Ukrajinu,“ uviedol Naď.
Zdroj: https://www.cas.sk