Kultúra

Zelenského kariéra pred vstupom do politiky: od kráľa romantických komédií po osudovú úlohu prezidenta

Ruský útok na Ukrajinu dostal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do centra pozornosti na celom svete.

Kým v minulosti sa o ňom po nastúpení do prezidentského úradu, často aj s istou dávkou posmechu, hovorilo stále ako o komediantovi, po prepuknutí vojny sa v očiach obyvateľov nielen Ukrajiny, ale aj ostatných štátov, stal synonymom skutočného líderstva či hrdinstva. Mnohí sú presvedčení, že ho na jeho politickú kariéru, ale aj súčasnú situáciu, dokonale pripravila práve jeho úspešná kariéra v šoubiznise.

Kým pre mnohých bolo meno Zelenskyj pred vojnou neznámym pojmom, na Ukrajine patril 44-ročný otec dvoch detí ešte pred jeho zvolením v roku 2019 k obľúbeným osobnostiam kultúrneho života. Aj keď sa v súvislosti s jeho predpolitickou kariérou skloňuje najmä označenie „komik“, Zelenskyj sa okrem natáčania filmov a seriálov venoval aj dabingu, produkcii či písaniu scenárov.

Lepší svet pomocou humoru

Zelenskyj sa narodil 25. januára 1978 židovským rodičom v ukrajinskom meste Kryvyi Rih. Aj keď vo svojom rodnom meste vyštudoval právo na Ekonomickom inštitúte, namiesto advokátskej kariéry ho viac lákalo stať sa súčasťou zábavného priemyslu. Svoju televíznu kariéru odštartoval ešte ako tínedžer v komediálnej súťaži KVN, v ktorej súťažiaci vtipne odpovedali na rôzne otázky, improvizovali a predvádzali skeče. Zelenskyj v súťaži neskôr vytvoril vlastný tím Kvartal 95, s ktorým v roku 2001 vyhral ukrajinskú ligu. Keď Zelenskému následne navrhli, aby sa stal producentom relácie KVN, odmietol a namiesto toho urobil zo svojho tímu zábavnú produkčnú spoločnosť s názvom Kvartal 95 Studio. Postupne sa vypracovala na popredného poskytovateľa zábavného televízneho obsahu v strednej a východnej Európe s množstvom úspešných titulov, pričom magazín Forbes ju pravidelne umiestňuje na vedúcu pozíciu v zozname najúspešnejších šoubiznisových spoločností na Ukrajine.

„Naším ambicióznym cieľom je urobiť svet lepším, vľúdnejším a radostnejším miestom pomocou nástrojov, ktoré máme, teda humoru a kreativity. Smerujeme k tomuto cieľu, samozrejme, snažíme sa dobyť celý svet,“ uviedol Zelenskyj o Kvartal 95 Studio. Prvými úspešnými produkciami spoločnosti boli satirické politické a spoločenské relácie produkované pre stanicu Inter.

Zelenskyj vo svojich programoch ukazoval nielen herecké a komediálne vlohy, ale aj tanečný talent, vďaka čomu sa stal v roku 2006 jedným zo súťažiacich ukrajinskej verzie relácie Let’s Dance. Spolu s jeho tanečnou partnerkou Olenou Shoptenko si natoľko získali obľubu divákov, že súťaž vyhrali. Video so zostrihom jeho účinkovania v šou, v ktorom so svojou partnerkou predvádza paso doble či quickstep, sa stalo po celom svete virálnym práve po prepuknutí vojny.

Kráľ romantických komédií

Popularita Zelenského od výhry v tanečnej súťaži len rástla. Nasledujúce roky sa stal hviezdou prevažne romantických komédií. V roku 2009 si zahral zubára Igora v rusko-ukrajinskom celovečernom filme Láska vo veľkom meste (Ljubov v bolšom gorodě), ktorý bol považovaný za akúsi mužskú verziu amerického Sexu v meste. Zelenskyj sa podieľal aj na jeho scenári. Prvý celovečerný filmový projekt spoločnosti Kvartal 95 Studio zobrazuje troch ruských kamarátov, ktorí si užívajú život v v New Yorku – chodia na večierky, uháňajú ženy, až kým kvôli prekliatiu nestratia svoje „mužské“ sily, ktoré sa im vrátia až vtedy, keď nájdu pravú lásku. Popularita filmu, ktorý s rozpočtom 3,5 milióna dolárov zarobil v kinách v prepočte viac ako 9 miliónov dolárov, vyústila do ďalších dvoch dielov. Láska vo veľkom meste 2 z roku 2010 sa odohrávala okrem Moskvy v Thajsku, tretí, komerčne najúspešnejší diel z roku 2014, zasa v Las Vegas.

V roku 2011 si Zelenskyj zahral postavu finančného analytika Anatolyho Novoseltseva v ďalšej romantickej komédii Láska na pracovisku. Náš čas (Služebnyj roman. Naše vremja), ktorá bola prerábkou sovietskeho filmu z roku 1977. Na poli romantických komédií pokračoval úspešným rusko-ukrajinským filmom Rande na 8 spôsobov (8 pervykh svidaniy), kde si zahral postavu veterinára Nikitu budiaceho sa každý deň v posteli vedľa neznámej ženy. Film zvíťazil v roku 2013 na Ruských národných filmových cenách v kategórii Najlepšia ruská komédia roka.

Od romantických vzťahoviek sa Zelenskyj odklonil bláznivou komédiou Rževskij vs. Napoleon z roku 2012, v ktorom si zahral Napoleona Bonaparteho, ironicky, počas jeho invázie do Ruska. Film sa zaoberal plánom vrchného velenia, ako prinútiť Napoleona prestať myslieť na vojnu – podstrčili mu do postele femme fatal, ktorú stvárnil prezlečený muž – poručík Rževskij. Film však získal prevažne negatívne recenzie, nepomohlo mu ani to, že si v ňom samého seba zahral Jean-Claude Van Damme, a to dokonca bez nároku na honorár.

Veľký úspech zaznamenala spoločnosť Kvartal 95 Studio romantickou komédiou Ja, ty, on, ona z roku 2018 (Ya, Ty, On, Ona), v ktorej Zelenskyj nielen hral hlavnú úlohu, ale ju aj spolurežíroval. Film o manželskej dvojici, ktorá sa chce rozviesť, zaznamenal v ukrajinských kinách rekord a stal sa najúspešnejším domácim kinematografickým dielom nezávislej Ukrajiny – zarobil približne 2,5 milióna dolárov a pozrelo si ho takmer 800-tisíc divákov. V tejto dobe bol už Zelenskyj jednou z najznámejších osobností na Ukrajine a zároveň jednou z najbohatších.

Okrem hrania pred kamerou si Zelenskyj vyskúšal aj dabing – svoj hlas prepožičal medveďovi v ukrajinskej verzii obľúbeného animáku Paddington z roku 2014, túto rolu si zopakoval aj v pokračovaní filmu z roku 2017.

Zakázané diela

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa od ruskej anexie Krymu v marci 2014 rozšírilo aj do kultúrneho života. Od toho roku Ukrajina zakázala aj premietanie nietorých ruských filmov či vstup niektorých ruských umelcov na jej územie. Ukrajina totiž obvinila Rusko z vedenia informačnej vojny, ktorú považovala za súčasť ruskej agresie proti prozápadnej vláde v Kyjeve. Štátna agentúra pre kinematografiu sa riadila tzv. čiernym zoznamom ľudí, ktorí predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť Ukrajiny.

Medzi zakázanými dielami na Ukrajine sa tak ocitli, paradoxne, aj Zelenského komédie Láska vo veľkom meste 2 či Rande na 8 spôsobov, a to kvôli ruskej herečke Jekatěrine Varnave. Ako informuje portál Rferl, Ukrajinská bezpečnostná služba zakázala Varnave v roku 2017 vstup na Ukrajinu na päť rokov po tom, čo sa v roku 2016 zúčastnila na komediálnom predstavení na Kryme bez povolenia ukrajinských úradov. Zelenskyj, ktorý hral predovšetkým v produkciách v ruskom jazyku, so zakázom vstupu ruských umelcov na Ukrajinu nesúhlasil. Bol však hlasným podporovateľom protestov v roku 2014 a spolu s Kvartal 95 daroval peniaze ukrajinským jednotkám bojujúcim proti separatistom na Donbase, čo zasa vyústilo do snáh o zákaz jeho diel v Rusku.

Od seriálového prezidenta ku skutočnému

Zelenskyj so spoločnosťou Kvartal 95 Studio odišiel zo stanice Inter, v ktorej pôsobil ako hlavný producent, v roku 2012, pravdepodobne kvôli jej vedeniu. Inter vtedy vlastnil Valeryi Khoroshkovsky, bývalý podpredseda vlády a politický spojenec vtedajšieho prezidenta Janukoviča. Spoločnosť Kvartal 95 Studio sa následne spojila s televíznou stanicou 1+1. 70-percentný podiel v nej má ukrajinský oligarcha Igor Kolomojskij, nepriateľ Ruska, ktorý sa od demonštrácií na Majdane pridal na stranu proeurópskych hnutí.

Práve pre televíznu staniciu 1+1 začal Zelenskyj v roku 2015 produkovať satirický komediálny seriál Sluha ľudu (Sluha narodu), ktorý sa stretol s obrovským úspechom, ako u kritikov, tak aj u divákov. Prvá séria sa stala hitom jesennej sezóny, sledovalo ju 20 miliónov ukrajinských televíznych divákov, čo je takmer polovica obyvateľstva Ukrajiny. Zelenskyj si v seriáli zahral hlavnú, z dnešného pohľadu osudovú úlohu Vasyla Holoborodka, ktorá predpovedala jeho nasledujúcu kariéru. Stvárnil bežného človeka – učiteľa dejepisu, ktorý náhodou vyhral prezidentské voľby po tom, čo sa stalo virálnym jeho video kritizujúce vládnu korupciu.

Seriál, ktorý je opäť dostupný aj na Netflixe, sa tiež venoval téme snahy Ukrajiny vstúpiť do EÚ. Z dnešného pohľadu pôsobí až mrazivo scéna, kde si Zelenskyj predstavuje rozhovor s Ivanom Hrozným. Prezident hovorí o túžbe vydať sa odlišným smerom a povie: „Nepotrebujeme byť oslobodení. Ideme do Európy.“ V ďalšej z pamätných scén seriálu sa postava Zelenského snažila upútať pozornosť hádajúcich sa poslancov výkrikom: „Putin bol zvrhnutý!“ a potom dodal: „Žartoval som“.

bne IntelliNews - COMMENT: Smolii's Resignation and the soft coup underway  in Ukraine

Seriál napokon naozaj viedol k zmenám v ukrajinskej politike a napomohol Zelenskému stať sa skutočným prezidentom. Spočiatku bolo vytvorenie strany prezentované ako legálny krok na ochranu značky Sluha narodu, no už 31. marca 2018 bola na Ministerstve spravodlivosti zaregistrovaná politická strana pomenovaná po tomto televíznom seriáli, pričom lídrom strany sa stal generálny riaditeľ spoločnosti Kvartal 95, Ivan Bakanov. V uliciach ukrajinských miest sa v novembri 2018 objavili bilboardy s názvom strany.

Ako informuje portál Chesno, bolo ťažké určiť, či ide o reklamu na stranu alebo na novú sériu seriálu, no aj to pomohlo podporiť záujem Ukrajincov o Zelenského. Ten neskôr priznal, že bilboardy propagovali seriál, no boli tiež súčasťou predvolebnej kampane, čo podľa jeho slov pomohlo ušetriť veľa peňazí. Oficiálne svoju prezidentskú kandidatúru ohlásil Zelenskyj 31. decembra v silvestrovskej večernej šou na stanici 1+1. Za prezidenta bol zvolený 21. apríla, v druhom kole porazil Petra Porošenka so 73 percentami hlasov.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com