Zastavenie predaja produktov i rušenie koncertov v Rusku. Na Putinovu vojnu reagujú veľké firmy aj kultúrny svet
Na ruskú agresiu reagujú nielen politici, ale aj veľké svetové spoločnosti a kultúrny svet.
Rusko sa musí kvôli Putinovej vojne na Ukrajine vysporiadať nielen s vážnymi ekonomickými sankciami, no neustále rastie aj zoznam svetových firiem a značiek, ktoré v krajine obmedzili prístup k svojim produktom a službám. Robia tak nielen s cieľom vyjadriť svoju podporu Ukrajine, ale aj kvôli padajúcemu rubľu a problémom s logistikou. Na súčasnú situáciu reaguje aj kultúrny svet rušením významných udalostí v Rusku.
Spoločnosti a značky
Technologická spoločnosť Apple 1. marca oznámila, že pozastavuje predaj všetkých produktov v Rusku a obmedzuje Apple Pay a ďalšie služby. Štátom podporované spravodajské kanály RT News a Sputnik News už tiež nie sú k dispozícii na stiahnutie z App Store mimo územia Ruska. „Sme hlboko znepokojení ruskou inváziou na Ukrajinu a stojíme pri všetkých ľuďoch, ktorí trpia v dôsledku tohto násilia. Podporujeme úsilie humanitárnych organizácií a poskytujeme pomoc potrebnú pri vznikajúcej utečeneckej kríze,“ uviedla firma Apple vo vyhlásení. K podobnému kroku z rovnakých dôvodov pristúpila aj nadnárodná spoločnosť ExxonMobil. Dodávať svoje produkty do Ruska prestala aj značka Lenovo, Ericsson, Dell či HP. Intel pozastavil dodávky čipov.
Švédsky nábytkový gigant IKEA ohlásil rázny krok 3. marca. Jedna z najväčších svetových značiek nábytku oznámila, že zatvára všetkých svojich 17 obchodov v Rusku a tri výrobné závody. Spoločnosť uviedla, že konflikt má „obrovský vplyv na ľudí“ a „spôsobuje vážne narušenie dodávateľského reťazca a obchodných podmienok“. Okrem pozastavenia svojich maloobchodných a výrobných operácií v Rusku pozastavuje aj všetky dodávky v Bielorusku, čím sa IKEA stala jednou z prvých spoločností, ktoré rozšírili obmedzenia aj na ruského spojenca. Tieto rozhodnutia majú priamy vplyv na 15 000 zamestnancov IKEA, budú však dostávať výplaty aj naďalej, aspoň na určitý čas.
Kroky voči Rusku vyvodil aj automobilový sektor. Americký Ford 1. marca oznámil, že končí so spoločným podnikom v Rusku. Nemecký Volkswagen až do odvolania zastavuje výrobu vo svojich ruských závodoch Kaluga a Nižný Novgorod. Zároveň s okamžitou platnosťou zastavuje vývoz áut do Ruska. BMW pozastavuje predaj áut v Rusku a zastaví výrobu vo svojom závode v Kaliningrade. Honda oznámila zastavenie vývozu vozidiel a motocyklov do Ruska s okamžitou platnosťou. Toyota zverejnila, že prestane vyrábať autá v Rusku a nebude ich dovážať do krajiny až do odvolania. Dodávky do Ruska pozastavujú aj General Motors, Harley Davidson, Jaguar Land Rover, Aston Martin a Mercedes-Benz.
Na situáciu reaguje aj letecký sektor – americký výrobca lietadiel Boeing 1. marca oznámil, že pozastavuje dodávky dielov lietadiel a údržbu ruským aerolíniám. O deň neskôr sa pridala európska letecká spoločnosť Airbus. Podľa správy agentúry Reuters tvoria lietadlá oboch výrobcov takmer dve tretiny ruskej flotily.
Móda
Módny priemysel čelí veľkej kritike kvôli nedostatku jasných stanovísk týkajúcich sa prebiehajúcej vojny. Počas prvých dní ruskej invázie sa konali módne prehliadky na Milánskom týždni módy, pričom mnohé luxusné značky, ktorých významnou klientelou sú práve Rusi, vojnu na Ukrajine nijako nezmienili, či už na móle alebo na svojich sociálnych sieťach. „Dostávame sa z pandémie. Nechcem myslieť na európsku vojnu. Myslím, že už toho máme dosť,“ povedala Arianna Casadei, ktorá patrí do tretej generácie obuvníckej rodiny z talianskeho pobrežia Emilia Romagna. Giorgio Armani bol jedným z mála významných dizajnérov, ktorí sa venovali vojne priamo na prehliadkovom móle a svoju milánsku prehliadku usporiadal v tichosti bez hudby na znak solidarity s Ukrajinou.
Zoznam módnych značiek, ktoré podnikli v súvislosti s vojnou určité kroky, postupne rastie, väčšinou ide o finančné dary Ukrajine. Magazín Vogue Ukraine na veľké módne spoločnosti naliehal, aby uvalili embargo na Rusko, pretože luxusný tovar ešte nebol zahrnutý do sankcií. Užívatelia sociálnych sietí a aktivisti taktiež naliehali na luxusné skupiny, aby konali. Tvrdili, že je nevhodné nechať v Rusku otvorené butiky, keď v Kyjeve padajú bomby. S padajúcim rubľom a problémami v logistike však už počet módnych spoločností, ktoré pozastavujú svoj predaj v Rusku, narastá.
K obmedzeniu predajov pristúpil aj švédsky módny reťazec H&M, ktorý zatvoril svojich 170 ruských obchodov. Predaje v Rusku pozastavilo aj Mango a športová značka NIKE pristúpila k dočasnému zatvoreniu kamenných obchodov a zastaveniu online predajov v Rusku. Firma uviedla, že nemôže zaručiť dodanie svojich produktov tamojším zákazníkom. Značka Adidas zasa pozastavila partnerstvo s Ruskou futbalovou úniou.
Francúzska luxusná skupina LVMH, ktorá vlastní viac ako 70 značiek vrátane Louis Vuitton či Christian Dior, od nedele 6. marca dočasne zatvorí svojich 124 ruských obchodov s 3500 zamestnancami. K dočasnému zatvoreniu ruských obchodov a zastaveniu všetkých komerčných aktivít pristúpila aj francúzska značka Hermès. Tento krok následne oznámila aj spoločnosť Chanel s odvolaním sa na „rastúce obavy zo súčasnej situácie, rastúcu neistotu a zložitosť prevádzky“. Rovnako zastavila svoje obchodovanie v Rusku aj francúzska skupina Kering, ktorá vlastní značky ako Gucci a Saint Laurent.
Služby a sociálne siete
Niektoré svoje služby v Rusku obmedzil aj Google. Klienti bánk na sankčnom zozname nemôžu okrem Apple Pay využívať ani Google Pay pre bezkontaktné platby v obchode, ani na internete. V reakcii na prebiehajúcu krízu na Ukrajine tiež pozastavil Google všetky predaje reklám v Rusku. Transakcie so sankcionovanými ruskými bankami nepodporuje už ani Samsung Pay a svoje služby v Rusku s odvolaním sa na „súčasné okolnosti“ ukončila aj platobná spoločnosť Paypal.
Microsoft nebude vo svojich vyhľadávačoch a spravodajských aplikáciách zobrazovať žiadny štátom sponzorovaný obsah z médií Russia Today a Sputnik. Ruskí používatelia už nemôžu platiť svojimi bankovými kartami ani za službu Spotify. Spoločnosť Snapchat pozastavila predaj reklamy v Rusku a Bielorusku a zobrazovanie reklám. Fedex a UPS pozastavili doručovanie balíkov do Ruska.
Svoje operácie v rusku zastavila aj globálna ubytovacia platforma Airbnb. Jej generálny riaditeľ Brian Chesky oznámil pozastavenie činnosti, ktoré zahŕňa aj ruského spojenca Bielorusko. Spoločnosť tiež oznámila, že ponúkne bezplatné dočasné ubytovanie až 100 000 utečencom z Ukrajiny. Ľudia z celoho sveta pomáhajú Ukrajine aj tým, že si rezervujú ubytovanie cez Airbnb na Ukrajine, kam nemajú v úmysle ísť, len aby pomohli tamojším hostiteľom.
Netflix v rozpore so zákonom od 1. marca nesprístupňuje na svojej platforme ruskú štátnu propagandu. Zákon vyžaduje, aby streamovacie služby, ktoré v priebehu jedného dňa využije viac ako 100 000 používateľov, mali v ponuke 20 hlavných ruských federálnych televíznych kanálov, z ktorých mnohé vysielajú kremeľskú propagandu. „Vzhľadom na súčasnú situáciu nemáme v pláne pridať tieto kanály do našej služby,“ povedal hovorca Netflixu pre magazín Hollywood Reporter. Netflix tiež oznámil stiahnutie všetkých projektov plánovaných v Rusku.
Platforma YouTube zablokovala pre svojich užívateľov v Európe kanály ruských provládnych médií RT a Sputnik. Twitter oznámil, že k príspevkom, v ktorých sa zdieľajú odkazy na ruské štátne médiá, pridá upozornenia a podnikne kroky na obmedzenie šírenia takéhoto obsahu. Reagovať na vojnu sa rozhodla aj stránka OnlyFans, ktorá pozastavila platby ruským tvorcom. Americká spoločnosť Meta, prevádzkovateľ Facebooku a Instagramu, obmedzil prístup k ruským štátnym médiám RT a Sputnik v celej Európskej únii. Meta tým reagovala na žiadosť zo strany vlád mnohých krajín. Ruské úrady v dôsledku toho 4. marca oznámili, že zablokovali prístup k sociálnym sieťam Facebook a Twitter na území Ruskej federácie. Odvolali sa na „26 prípadov diskriminácie ruských médií“.
Kultúra
Viaceré americké filmové spoločnosti oznámili zastavenie uvádzania svojich filmov v kinách v Rusku. Spoločnosť Warner Bros. sa rozhodla, že kvôli Putinovej invázii na Ukrajinu odloží na neurčito premiéru nového Batmana v Rusku. „Vo svetle humanitárnej krízy na Ukrajine pozastavuje WarnerMedia premiéru filmu The Batman v Rusku. Budeme naďalej monitorovať vyvíjajúcu sa situáciu. Dúfame v rýchle a pokojné vyriešenie tejto tragédie,“ znelo vo vyhlásení spoločnosti. Medzi ďalšie filmy Warner Bros., ktoré sa mali čoskoro dostať do Ruska, patria Fantastické zvery: Dumbledorove tajomstvá (14. apríl) a animák DC League of Super-Pets (19. mája).
Zástupcovia WarnerBros. týmto krokom nasledovali spoločnosť Disney, ktorá v Rusku stopla premiéry všetkých svojich filmov vrátane očakávaného animáku Turning Red, ktorý tam mal mať premiéru 10. marca. Spoločnosť Sony taktiež oznámila, že pozastaví všetky svoje premiéry v Rusku, vrátane filmu Morbius s Jaredom Letom ako antihrdinom Marvelu, ktorý mal prísť do kín 24. marca. Spoločnosť Paramount zasa oznámila, že v ruských kinách pozastaví uvedenie očakávaných filmov ako sú Stratené mesto a Sonic the Hedgehog 2.
Prestížny filmový festival v Cannes, ktorý sa má konať v máji, uviedol, že tento rok nebude vítať žiadne ruské delegácie. Organizátori festivalu vo vyhlásení uviedli, že zákaz akejkoľvek oficiálnej ruskej delegácie alebo osôb spojených s Kremľom zostane zachovaný, „pokiaľ sa útočná vojna neskončí za podmienok, ktoré uspokoja ukrajinský ľud“. Filmový festival v Glasgowe zasa stiahol zo svojej ponuky dva ruské tituly. Významná talianska kultúrna udalosť Benátske bienále na protest proti ruskej invázii na Ukrajinu oznámila zákaz účasti ruských umelcov.
Už 25. februára oznámila Európska vysielacia únia (EBU), ktorá je organizátorom pesničkovej súťaže Eurovízia, že Rusko sa z dôvodu vojny na Ukrajine nebude môcť podujatia zúčastniť. Účasť Ruska na tohtoročnej Eurovízii by podľa EBU „vzhľadom na bezprecedentnú krízu na Ukrajine poškodila povesť súťaže“. Občania Ruska navyše nebudú môcť tento rok ani hlasovať za interpretov iných krajín. EBU dodala, že predtým, ako dospela k tomuto rozhodnutiu, uskutočnila rozsiahle konzultácie so svojimi členskými krajinami.
Londýnska Royal Opera House oznámila, že ruší sezónu predstavení slávneho moskovského Bolshoi Ballet, jedného z najstarších a najprestížnejších baletných súborov na svete. „Bohužiaľ, za súčasných okolností teraz sezóna nemôže pokračovať,“ uviedla opera. Tanečný súbor mal od 26. júla do 14. augusta odohrať 21 predstavení. Mníchovská filharmónia odvolala hviezdneho ruského dirigenta Valerija Gergijeva po tom, čo sa nevyjadril proti invázii na Ukrajinu, ani sa nedištancoval od svojho blízkeho priateľa Vladimira Putina. Kontrakty s ním zrušili aj viaceré ďalšie hudobné inštitúcie.
Na vojenský konflikt zareagovali aj známi hudobníci v podobe rušenia koncertov v Rusku. Americká punk rocková kapela Green Day mala vystúpiť 29. mája na štadióne Spartak v Moskve, ktorý má kapacitu viac ako 45-tisíc divákov. „Uvedomujeme si, že tento moment nie je o štadiónových rockových vystúpeniach, je oveľa väčší. Ale tiež vieme, že rokenrol je večný a veríme, že v budúcnosti bude čas a miesto, kam sa vrátiť,“ napísali členovia na sociálnych sieťach.
Metalové legendy Iron Maiden zrušili svoje vystúpenie v Moskve, ktorý sa malo konať 1. júna, ako aj koncert 29. mája v Kyjeve s odvolaním sa na „prebiehajúcu situáciu“. Oba dátumy boli súčasťou ich turné Legend of the Beast Tour. „Našou prioritou je a vždy bude bezpečnosť našich fanúšikov,“ napísala skupina na Twitteri.
Koncerty v Moskve zrušila aj americká rocková kapela The Killers. Mala zahrať na moskovskom festivale Park Live 17. júla. Z tohto festivalu odstúpil aj legendárny Iggy Pop, ktorý uviedol, že vzhľadom na momentálne udalosti je to „nevyhnutné“. „Naše myšlienky sú s Ukrajincami a všetkými odvážnymi ľuďmi, ktorí sú proti tomuto násiliu a chcú mier.“
Ďalší legendárny hudobník, Nick Cave, zrušil svoje koncerty s kapelou Bad Seeds, ktoré sa mali konať v Rusku a na Ukrajine toto leto. „Ukrajina, stojíme pri tebe a pri všetkých tých v Rusku, ktorí sú proti tomuto brutálnemu činu, a modlíme sa, aby sa toto šialenstvo čoskoro skončilo,“ uviedol Cave vo vyhlásení.
Britský hudobník Yungblud zrušil svoje ruské koncerty, ktoré sa mali uskutočniť toto leto. „Mám zlomené srdce, pretože viem, že kruté a brutálne činy ruského režimu na Ukrajine za posledný týždeň neodrážajú postoje a ideály krásnych ľudí, ktorých som v minulosti stretol v Rusku,“ napísal na sociálnej sieti a pridal odkaz aj pre Ukrajincov. „Moje srdce je s vami – už ste preukázali takú silu a odhodlanie odolávaním tejto zbytočnej invázii. Každý si zaslúži byť tvorcom svojho vlastného osudu, namiesto toho, aby mu ho vnútili činy vojny a agresie. Ukrajina, sľubujem, že sa vrátim hneď, ako to bude možné!“
Svoje letné koncerty v Rusku zrušila aj obľúbená škótska kapela Franz Ferdinand a rockeri Bring Me The Horizon. „V solidarite s Ukrajinou a v snahe postaviť sa proti zverstvám páchaným ruským vedením musíme zrušiť naše nadchádzajúce stretnutia v Rusku, Bielorusku a na Ukrajine,“ uviedla kapela. „Sme ohromení statočnosťou, ktorú práve teraz preukazuje ukrajinský ľud, a modlíme sa za čo najskorší návrat k mieru.“
Zdroj: https://www.aktuality.sk