Svet

Ukrajina: Ruské straty techniky sú obrovské. Zatiaľ majú rezervy, ale blížia sa kritickej hranici

Rusi pri bojoch na Ukrajine prišli aj o najmodernejšie zbraňové systémy, nielen starú techniku, ktorej by sa chceli zbaviť.

Takmer dva týždne bojov na Ukrajine stáli ruskú armádu bezprecedentnú cenu. Podľa otvorených zdrojov prišli o takmer tisícku bojových prostriedkov. Ukrajinské zdroje uvádzajú dokonca omnoho vyššie počty a to vyše 2000 rôznych vozidiel.

Armády mnohých krajín sveta by mali pri takých stratách obrovské problémy. Ruské ozbrojené sily ale zatiaľ majú zdroje, ako zničenú a stratenú techniku nahradiť. Aj oni však majú svoje limity „Ruské sily majú pomerne veľké zálohy, ale vôľa bojovať sa počíta aj v percentách strát útočiacej strany. Ak by vojna pokračovala takou intenzitou ako doteraz po niekoľkých týždňoch by straty ruskej strany dosiahli kritickú hodnotu. Hovoríme o desiatkach percent aktuálneho počtu ruských síl, čo krajina nedokáže nahradiť ekonomicky ani v priebehu niekoľkých rokov.“ povedal pre Aktuality.sk bezpečnostný analytik Vladimír Bednár.

Medzi pozemnými zbraňovými systémami a technikou vzdušných síl, o ktoré už Rusi počas prvých dní bojov prišli, nie sú len staršie a teda lacnejšie a ľahšie nahraditeľné prostriedky. Navždy stratili aj moderné stroje, ktorými sa posledné roky jedna z najväčších armád sveta hrdo pýšila. Ide napríklad o protiletecký systém Pancir – tri nepoškodené kusy tohto elitného bojového prostriedku skončili v rukách ukrajinskej armády. V ruskej výzbroji ide o najmodernejší systém proti nízko a stredne letiacim cieľom. Pracuje na princípe all-in-one, teda radar aj samotné strely sa nachádzajú na jednom vozidle. Každý jeden Pancir má hodnotu okolo 12 miliónov eur.

Ruská strana už prišla aj o viacero moderných tankov T-90. Ide o najnovšiu generáciu a vylepšenie legendárneho tanku T-72, ktoré vo výzbroji Putinovho Ruska predčí len niekoľko desiatok kusov najmodernejšieho tanku Armata. Ten však do bojových operácií na Ukrajine (zatiaľ) nenasadili, nakoľko ešte nie je naplno zavedený do bojového stavu ruskej armády. Práve prítomnosť moderných ruských tankov dementuje množiace sa hoaxy, ktoré sa snažia vykresliť veľké straty ruskej techniky ako žiaduce, aby sa tak ruská armáda vlastne zbavili nepotrebnej staršej techniky.

Bojisko majú ďaleko

Podľa analytika je za takými veľkými stratami ruskej strany najmä zlá logistika: „Ruské vojská majú teraz napríklad viac ako 350 kilometrov dlhú zásobovaciu trasu z okolia Kursku až ku Kyjevu. Ukrajinské jednotky však túto trasu napádajú a vedia tu na dlhom úseku výrazne ohroziť ruské kolóny. Zatiaľ nie sme svedkami intenzívnych bojov v mestách a tak väčšina ruských strát je práve z takýchto prípadov.“

Na Ukrajine sme aj svedkami bizarných situácií. Množia sa videá, na ktorých napríklad ukrajinskí civilisti odťahujú traktormi ruskú opustenú techniku. Na viacerých záberoch vidno, že z bojiska bez boja odviezli moderný protiletecký systém Tor či systém Osa, alebo viaceré obrnené bojové vozidlá.

Zbrane a nákladné autá, ktoré sa ukrajinskej strane nepodarí takto „zrekvírovať“, väčšinou podpália, takže sú nenávratne zničené. Cennými trofejami sa stávajú aj ľahko prenosné raketové protiletecké alebo protitankové systémy. Ukrajincom sa podľa fotografií podarilo ukoristiť desiatky nie práve najlacnejších zbraní.

„Keďže ruská a ukrajinská a technika má spoločné korene v Sovietskom zväze, tak vedia túto techniku čiastočne využiť. Nie je však pravdou, že by išlo o exaktne veľké počty, ktoré by tvorili na bojisku rozdiel.“ dodáva analytik Bednár.

Raj pre teroristov?

Keďže však pokročilá vojenská technika končí v rukách civilistov, vyvstáva otázka či ju v budúcnosti nemôže niekto zneužiť a do akej miery tak ovplyvní bezpečnosť v regióne. „V minulosti sa skutočne takéto prípady stávali. Jeden z príkladov je druhá čečenská vojna , počas ktorej sa k teroristom dostalo množstvo vojenského materiálu. Dnes sú najväčšou hrozbou ľahko prenosné protiletecké systémy, ktoré môže niesť aj len jeden vojak, tie je možné ľahko použiť na teroristický útok“.

Analytik však takýto vývoj nepredpokladá. Čečenci boli počas vojny na ich území doslova bezradní, nevideli východisko zo svojej situácie. Ukrajinski utečenci nachádzajú útočisko v mnohých krajinách, za vedením ich štátu stojí celý západny svet. „Tak sa predchádza tomu, aby boli naladení na teroristické akcie. Preto sa nebojím, že by tieto zbrane mohli byť v konečnom dôsledku zneužité, skôr budú použité na partizánsku vojnu na Ukrajine, ak bude táto vojna trvať dlhšie,“ odhaduje analytik Bednár.

Presné čísla

Mapovanie strát oboch strán v tomto konflikte pritom vôbec nie je jednoduché. Za jeden z najlepších zdrojov sa považuje vizuálne overený zoznam zničenej či ukoristenej techniky, ktorý spravuje holandská skupina Oryx, zaoberajúca sa bezpečnosťou a prácou s otvorenými zdrojmi. Ukrajinské armádne zdroje pritom uvádzajú viac ako dvojnásobne čísla, ale bez dodatočných dôkazov.

No a samostatnou témou sú straty na životoch počas invázie Rusov na Ukrajinu. Počty sa totiž diametrálne odlišujú: zatiaľ čo ukrajinská strana informuje o viac ako 12-tisíc obetiach na ruskej strane, Rusi už niekoľko dní neuviedli oficiálne čísla a posledné hovorili o niekoľkých stovkách mŕtvych a približne tisícke zranených.

Ruská armáda mala už do bojov zapojiť 95 percent, možno aj celú svoju „ľudskú silu, ktorú na inváziu pripravila. Je to bezmála 200-tisíc vojakov. Aj keď ide o obrovské číslo, podľa analytika je tento počet stále nízky i na dobytie Kyjeva. „V minulosti pri dobývaní 250-tisícového čečenského mesta Grozny ruská strana nasadila približne 20-tisíc vojakov. Ak dnes chce tá istá armáda dobyť trojmiliónový Kyjev, nemusí jej na to ani stačiť spomínaných 200-tisíc vojakov a tí sú nasadení na viacerých frontoch nie len pri Kyjeve“.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com