Poľský generál: Ruský útok je malátny, spoliehali sa na plán z obsadenia Krymu
Útočný postup ruskej armády na Ukrajine je malátny a za ostatné hodiny môžeme povedať že ruský front sa zasekol na mieste. Vyhlásil to poľský generálmajor Janusz Bronowicz.
Bronowicz velil od októbra 2009 do apríla 2010 6. rotácii poľského vojenského kontingentu v Afganistane. Po štyroch dňoch ruskej agresie ponúkol svoj pohľad na situáciu. Vysvetľoval, prečo postup ruskej armády nevychádza podľa plánu Moskvy.
„Nepoznáme ruský plán. Osobne si myslím, že Rusi asi rátali s tým, že stratégia na tento konflikt, bude opakovaním situácie z roku 2014 pri obsadení Krymu. Mnohí hovoria, že to bola zvláštna vojna, považujú ju aj za hybridnú. Ale v každom prípade spĺňa tri výsledky, ktoré ju môžu považovať za informačnú vojnu. Prečo? Lebo obyvatelia Krymu sa podriadili a súhlasili s vpádom agresora na svoje teritórium. Pokojne psychologicky vstrebali informačnú intoxikáciu. Jedným slovom: akceptovali kroky agresora,“ povedal v nedeľu večer pre TVN24.
Rovnaký scenár sa nekonal
Podľa neho na základe tejto skúsenosti stratégovia a politici v Rusku pripúšťali, že aktuálne akcie sa začnú podľa rovnakého scenára. Lebo na východe a juhu Ukrajiny žijú rusko-jazyční obyvatelia.
„Preto počítali s tým, že jednotky ruskej armády budú (obyvatelia, pozn.) vítať s úsmevom na tvárach a s kvetinami v rukách. Že ich budú podporovať a nie im prekážať. Podľa mňa od roku 2014 doteraz nastala veľká zmena v povedomí v ukrajinskej spoločnosti, vrátane rusko-jazyčného obyvateľstva. Ukrajinská armáda už nie je taká istá ako v roku 2024,“ domnieva sa odborník.
Odhodlanie Rusov?
Poľský armádnik poukázal tiež na ďalší výrazný moment konfliktu. Hovorí, že ruskí vojaci naň nemuseli byť dobre pripravení.
„Nemajú správy, pre aký dôvod sa vydali na Ukrajinu, čo tam majú urobiť a aký má byť konečný efekt. Aký mal byť zo strany politikov príkaz. Časť z nich bola zrejme presvedčená, že ide na cvičenia, iní si možno mysleli, že sa vydali na vojenské akcie. Tak či onak, prostriedky ničenia ešte nič neznamenajú, pokiaľ vojaci nestoja odhodlane, pripravení bojovať a sú presvedčení o tom, že budú bojovať pre dobrý účel. Ruské vojská asi takéto presvedčenie do bojov nemajú. Lebo nemajú správy o tom, s akým cieľom vyrazili na územie Ukrajiny. Nie sú presvedčení na to, čo im povedalo vedenie,“ poznamenal Bronowicz.
Pripomenul tiež nedávne správy z bojov – pri otázkach ľudí ruským vojakom, prečo tu prišli. Ruskí príslušníci odvetili, že sa vydali na cvičenia. „To už svedčí o tom že táto ruská agresia mala pravdepodobne za cieľ upokojiť územie východnej a južnej Ukrajiny podľa vzoru situácie z Krymu. Ale tento scenár sa nezopakoval. Lebo toto je už úplne iná krajina, spoločnosť, ale najmä iná rozhodná, odvážna ukrajinská armáda,“ vyhlásil.
Putin hrozí
Ruský prezident Vladimir Putin sa v nedeľu rozhodol uviesť do stavu pohotovosti ruské jadrové zbrane. Jeho krok šéf NATO Jens Stoltenberg označil za nezodpovedný. Poľský generál vysvetlil, ako Putinov krok číta:
„To znamená, že v najkratšom možnom čase môžu byť po rozhodnutí spustené. Ale chcel by som sa v tejto súvislosti vrátiť do roku 2007, kedy bola v Rusku pani kancelárka Angela Merkelová. Vedeli o nej, že mala v detstve zranenie od psa. Návštevu však strávila spolu s ruským prezidentom, po ktorého boku bol labrador. Ten určite svojou prítomnosťou vyplýval na pani kancelárku. Môže to byť aj teraz podobná taktika, s ktorou chce Putin zastrašiť Západ a najmä druhú stranu – teda Ukrajinu. Aby boli v rozhovoroch vo výhodnejšej pozícii pred partnerom,“ uzavrel Bronowicz.
Zdroj: https://www.aktuality.sk