Nové biografické diela i hudobné rekordy. Na Whitney Houston svet nezabudol ani po 10 rokoch od jej smrti
V piatok, 11. februára 2022, si hudobný svet pripomína 10. výročie nečakanej smrti speváckej divy Whitney Houston. Našli ju mŕtvu v jej apartmáne hotela Beverly Hilton len niekoľko hodín predtým, ako sa v tej istej budove začali schádzať hudobné hviezdy na každoročnom večierku Clivea Davisa pred cenami Grammy, ktorého sa mala zúčastniť aj Whitney.
Záverečná pitevná správa o smrti 48-ročnej speváčky zverejnila, že sa utopila vo vani s extrémne horúcou vodou. Záchranári z Beverly Hills dorazili na jej izbu približne o 15:30 hod. Keď zistili, že Houston nereaguje, vykonali neúspešne resuscitáciu. Za mŕtvu bola vyhlásená o 15:55 hod.
Koroner okresu Los Angeles určil, že smrť Whitney Houston bola náhodná, no prispela k nej ateroskleróza, ochorenie tepien, ktorým trpela, ako aj užívanie kokaínu. Kvôli kombinácii týchto faktorov mohla upadnúť do bezvedomia, ponoriť sa do vane a utopiť. Množstvo kokaínu nájdeného v jej tele naznačuje, že túto látku užila krátko pred smrťou. V jej tele sa však našli aj iné látky vrátane marihuany, xanaxu, cyklobenzaprínu a difenhydramínu. Ich hladiny však neboli natoľko vysoké, aby prispeli k jej smrti.
Články o Houston sa v posledných rokoch jej života viac zameriavali na jej boj s drogovou závislosťou a búrlivý vzťah s bývalým manželom, Bobbym Brownom, než na jej hudobné úspechy. Speváčka sa však v tom období pokúšala oživiť svoju kariéru, k čomu jej mala pomôcť aj hlavná rola vo filme Sparkle. Chcela tiež tvoriť novú hudbu, snažila sa zbaviť závislosti a znovu potvrdiť svoj status jedinečnej speváckej divy.
Jej náhle úmrtie tak šokovalo celý svet. Veľké televízne stanice prerušili svoj program a venovali sa nepretržitému spravodajstvu o tejto udalosti. Prvú hodinu po zverejnení správy sa len na Twitteri objavilo v tejto súvislosti 2 481 652 príspevkov.
Keďže Houston zomrela menej ako 24 hodín pred slávnostným odovzdávaním hudobných cien Grammy, organizátori mali pred sebou neľahkú úlohu a na poslednú chvíľu menili program tak, aby vzdali rešpekt speváčke, ktorá bola 6-násobnou držiteľkou tohto ocenenia.
Moderátor večera LL Cool J priznal, že nespali celú noc a snažili sa vymyslieť program, ktorým by si uctili zosnulú hviezdu, no zároveň nechceli, aby jej úmrtie zatienilo úspechy víťazov večera. Počas ceremoniálu napokon zaznela v sále modlitba za Whitney, premietali sa videá z jej vystúpení na Grammy a speváčka Jennifer Hudson tiež zaspievala nezabudnuteľnú verziu najslávnejšej piesne Houston I Will Always Love You.
Za prvých 24 hodín od jej smrti sa dostal jej výberový album Whitney: The Greatest Hits do top 10 albumového rebríčka so 64 000 predanými kusmi a len v USA si fanúšikovia v priebehu 24 hodín stiahli takmer 900 000 jej digitálnych skladieb. Vo februári 2012 sa Houston stala prvou a jedinou umelkyňou, ktorá mala naraz tri albumy v prvej desiatke amerického rebríčka Billboard 200 Album Chart. V priebehu prvých desiatich mesiacov od jej smrti sa po celom svete predalo jej 3,7 milióna albumov a 4,3 milióna singlov.
Whitney stále prepisuje hudobnú históriu
Je už zvykom, že úmrtia slávnych umelcov sa odrazia aj na predajoch ich hudby. Ako však ukázali nasledujúce roky, nebola to len krátkodobá záležitosť súvisiaca s trúchlením fanúšikov, ktorí si chceli pripomenúť svoj idol prostredníctvom jej tvorby.
Ako informuje magazín Billboard, 10 rokov po jej smrti získala jej najznámejšia pieseň I Will Always Love You diamantový certifikát od Asociácie nahrávacieho priemyslu Ameriky (RIAA). Albumy a single sú certifikované ako diamantové, keď sa ich v USA predá a streamuje 10 miliónov ekvivalentných jednotiek. Tento najnovší zápis je prvým diamantovým singlom speváčky. Predtým získala diamantový certifkát za albumy Whitney Houston, Whitney a za soundtrack k filmu Osobný strážca (The Bodyguard), na ktorom sa objavila aj skladba I Will Always Love You. Whitney Houston je len treťou ženskou interpretkou, ktorá získala diamantový status za singel aj album. Okrem nej sa to podarilo len Mariah Carey a Taylor Swift.
Skladba I Will Always Love You je v skutočnosti cover verziou skladby od Dolly Parton z roku 1974. Houston ju prespievala pre film Osobný strážca z roku 1992, v ktorom si zahrala hlavnú úlohu po boku Kevina Costnera. Skladba sa v tom roku dostala na prvé miesto rebríčka Billboard Hot 100 a zotrvala v ňom 14 týždňov. Predalo sa jej 3,1 milióna kópií a len za 9 týždňov sa stala najlepšie predávaným singlom roka.
Jej príbeh nie je dopovedaný ani po 10 rokoch
Aj napriek tomu, že v hudobnom priemysle dnes dominujú už iné spevácke hviezdy, je zrejmé, že svet na Whitney Houston stále nezabudol. Množstvo projektov, ktoré vzniklo od jej smrti, dokazuje, že jedinečný príbeh jednej z najväčších popových dív, aké kedy žili, sa nedá vtesnať do jedného diela. V uplynulých desiatich rokoch vychádzali jej ďalšie albumy, fanúšikovia mohli dokonca navštíviť aj jej hologramové koncertné turné a vznikli viaceré dokumenty a filmy, napríklad Superstar, (2020), Whitney Houston & Bobbi Kristina: Didn’t We Almost Have It All (2020), Whitney (2015), Can I Be Me (2017) či úspešný kino dokument Whitney z roku 2018. Momentálne sa pripravuje hraný životopisný film s názvom I Wanna Dance With Somebody, ktorý má vyjsť v tomto roku. Whitney stvárni britská herečka Naomi Ackie.
Pri príležitosti desiateho výročia úmrtia speváčky bude mať tento rok premiéru aj ďalší dokument s názvom Whitney Houston In Focus, ktorý bude obsahovať osobné príbehy a vzácne fotografie speváčky od fotografky Bette Marshall, ktorá sa s Houston stretla, keď mala len 18 rokov a bola stále neznáma. Fotografka v ňom opíše aj moment, keď si prvýkrát uvedomila, že z dievčaťa z New Jersey bude „superstar“.
Film Whitney Houston in Focus je založený na knihe fotografky Bette Marshall s názvom Young Whitney: Stories and Photographs, ktorá vyšla 8. februára 2022. Potom, čo Marshall prvýkrát počula mladú Houston spievať, keď bola zálohou v kapele svojej matky Cissy, rodina Houstonovcov umožnila fotografke prístup k dokumentovaniu mladej Whitney doma, v kostole a v zákulisí jej prvých konkurzov pre nahrávacie spoločnosti. Bette Marshall teraz prvýkrát zdieľa to, čo videla počas prvých rokov predtým, ako sa Houston stal globálnou ikonou.
Pri príležitosti desiateho výročia smrti speváčky vychádza aj ďalšia zaujímavá kniha. Titul Didn’t We Almost Have It All napísal americký autor Gerrick Kennedy, ktorý bol fanúšikom Whitney Houston celý jeho život a túžil sa s ňou aspoň raz stretnúť. Podarilo sa mu to ako mladému novinárovi až krátko pred jej smrťou – na jednej z tlačových konferencií pred konaním cien Grammy v roku 2012.
Kennedy v knihe spomína, že prišla neupravená a viditeľne pod vplyvom omamných látok. Keď jej povedal, že je jej veľkým fanúšikom, Whitney naňho pozrela so smútkom v očiach, na čo podľa jeho slov nikdy nezabudne.
Aj keď nemal Kennedy spočiatku záujem o napísanie knihy o svojej obľúbenej speváčke, napokon sa tak rozhodol, pretože bol podľa jeho slov frustrovaný z toho, že nikto nepriblížil éru 90-tych rokov a začiatku milénia, ktorú pomohla Houston definovať.
Mala spoločnosť podiel na jej smrti?
Kniha však nie je len biografiou speváčky, ale aj kritikou a zrkadlom spoločnosti a toho, ako sa k nej ľudia počas jej posledných rokov správali. Čitateľov vyzýva, aby sa zamysleli nad tým, ako záujem ľudí o klebety a škandály vedie k zosmiešňovaniu a hanobeniu známych osobností a následne k ich sebadeštruktívnemu správaniu, ktoré aj Whitney odsúdilo na zánik.
„Naozaj som chcel viesť rozhovor o našej účasti na jej smrti,” hovorí Kennedy pre portál The OC Register. Aj keď sa počas písania stretával s argumentmi, že nikto ju predsa nenútil brať drogy, podľa spisovateľa práve neustála kontrola zo strany verejnosti a kritika vyvíjali na čoraz krehkejšiu speváčku veľký tlak, ktorý sa týkal aj jej speváckych schopností. Ľudia jej neustále pripomínali, že by bolo skvelé, keby dokázala zaspievať I Will Always Love You rovnako ako v roku 1992, ale keďže to už nedokáže, za nič nestojí.
Podľa autora sa takto spoločnosť správa zvlášť k slávnym ženám. „Neustále jej pripomínali jej nedostatky a chyby. Zvykneme to robiť len ženám. Pozrite sa na Britney, pozrite sa na Janet, pozrite sa na Mariah,” zamýšľa sa autor, ktorý hovorí, že boli zničené kvôli chybám, ktoré ani neboli až také významné. Ľudia dokonca hádali, ktorá z nich zomrie skôr. „Stal sa z toho šport. Všetci v tom hráme rolu,” upozorňuje Kennedy, ktorý sa v knihe zamýšľa aj nad tým, aké by to bolo, keby dnes Houston žila.
Svet podľa neho dnes nie je lepší, no ľutuje, že sa Whitney nedožila dnešnej slobody a otvorenosti v témach závislosti, psychického zdravia či osobných problémov. „To je luxus, ktorý Houston nikdy nepoznala,” dodal Kennedy.
Do jeho knihy prispela predslovom aj speváčka Brandy, ktorá s Whitney viackrát spolupracovala, vďaka čomu sa zblížili. Napísala o jej smútku i pocitoch hnevu a nespravodlivosti. „Je prirodzené, že ľudia chcú na niekoho zvaliť vinu. Aj ja som vinila mnohých ľudí, pokiaľ išlo o Whitney. Veľmi sme ju milovali a potrebovali sme niečo alebo niekoho, komu by sme mohli pripísať vinu za jej smrť, pretože bolo také ťažké akceptovať, že odišla.“
Brandy dodala, že bez ohľadu na turbulentný život na ňu ľudia nikdy nezabudnú pre dobro, ktoré robila, a vplyv, ktorý mala. „Nikto nepochopí, akú daň si vyžiadalo byť Whitney Houston. Tá úroveň slávy, očakávaní, tlaku… Inšpirovala generácie malých dievčat na celom svete, aby spievali zo srdca a s odvahou. To bola jej mágia a to je jej odkaz. A už nikdy neuvidíme ďalšiu Whitney Houston.“
Zdroj: https://www.aktuality.sk