Podozrivé nominácie v štátnych lesoch. Do závodu Šariš sa vrátili ľudia z čias vlády Smeru
Minister ani štátne lesy na podozrenia z rodinkárstva či konfliktu záujmov v Odštepnom závode Šariš nereagovali.
Po tom, ako Denník N a Nadácia Zastavme korupciu upozornili na podozrivé nominácie v Odštepnom závode Sobrance, sa podozrivé mená objavujú aj v ďalšom závode štátnych lesov na východe Slovenska.
Odštepný závod Prešov, ktorý sa po reorganizácii zmenil na Odštepný závod Šariš, od januára vedie Stanislav Lelák, ktorý do významných pozícií dotiahol aj svojho brata Miroslava Leláka a Dušana Timka, ktorý jeho bratovi v minulosti pomohol ku kúpe lesovne, ktorá mala slúžiť ako služobný byt pre zamestnancov. Obaja viedli odštepný závod za čias Ficových vlád. V tom čase sa im podarilo dostať aj k zaujímavým nehnuteľnostiam.
Lesníci upozorňujú, že len odchodom generálneho riaditeľa štátnych lesov, ktorý vo štvrtok zložil funkciu, sa pomery v štátnom podniku nezlepšia. Nebezpečenstvo teraz plynie z personálnych zmien, ktoré v podniku stihol presadiť.
„Nemôžeme mlčať“
Štátne lesy prešli koncom roka reorganizáciou, mnohé odštepné závody sa zlúčili, niektoré lesné správy zanikli. K zmene došlo aj v personálnom obsadení samotných závodov.
Krátko po novom roku sa objavili aj pochybnosti o nomináciách v Odštepnom závode Šariš. Ide o jeden z najrozľahlejších závodov v rámci štátnych lesov, kde sa ročne vyťaží okolo 200-tisíc kubíkov dreva.
Upozorniť na ne sa odvážili súčasní aj bývalí zamestnanci štátnych lesov. Mnohých však viaže podpísaná mlčanlivosť voči zamestnávateľovi, ich mená preto zverejniť nemôžeme.
Svoje obavy a podozrenia však opísali svojmu vtedajšiemu šéfovi Tiborovi Kőszeghymu v otvorenom liste „Nemôžeme mlčať“.
Upozornili ho najmä na podozrivé nominácie v odštepných závodoch. OZ Šariš sa po novoročnej reorganizácii so žiadnym iným závodom nezlúčil, zmenil však svoj názov (pôvodne OZ Prešov) a pribudlo mu niekoľko nových pracovných miest v kancelárii.
Prečo v tomto závode pracovné miesta pribudli, keď v celom štátnom podniku je práve opačný trend a závody sa zlučujú, sme sa opýtali priamo riaditeľa závodu Stanislava Leláka, odpoveď sme však nedostali.
Kőszeghy skupine lesníkov síce ponúkol osobné stretnutie, tí to však odmietli. Ponuku na stretnutie mal dostať každý lesník osobitne, čo skupina vyhodnotila ako nekorektnú snahu riaditeľa na otvorený dialóg. Neskôr sa preto obrátili priamo na ministra Samuela Vlčana a žiadali aj odvolanie Tibora Kőszeghyho, keďže s oznámenými podozreniami nič neurobil.
Napriek pochybeniam pozícia riaditeľa
Poďme ale späť k Odštepnému závodu Šariš. Do jeho čela bol od 1. januára 2022 náhle vymenovaný Stanislav Lelák, ktorý dovtedy zastával funkciu vedúceho Lesnej správy Kokošovce.
V uplynulom roku sa však mal dopustiť viacerých vážnych pochybení. Podľa našich informácií to má dokladovať aj posledný interný audit, ktorý v decembri 2021 vykonával zamestnanec generálneho riaditeľstva štátnych lesov. Za pochybenia mal byť priamo zodpovedný Stanislav Lelák, ktorý sa však medzičasom, vďaka Tiborovi Kőszeghymu, stal riaditeľom celého odštepného závodu. Otázne ostáva, či bude pochybenia vyplývajúce z auditu pracovno-právne riešiť sám so sebou. Na naše otázky novovymenovaný riaditeľ závodu nereagoval.
Otázky sme poslali aj doterajšiemu šéfovi štátnych lesov, Tiborovi Kőszeghymu, ktorý vo štvrtok zložil funkciu. Dôvodom bola podľa jeho slov neúmerná kritika, ktorá sa na neho zniesla. Pýtali sme sa, prečo Stanislava Leláka vymenoval do čela závodu aj napriek pochybeniam, ktoré vyplynuli z interného auditu štátneho podniku.
Tibor Kőszeghy nám však svoje rozhodnutie už nevysvetlil. Komunikačné oddelenie štátnych lesov len pripomenulo, že Kőszeghy vo štvrtok ponúkol ministrovi svoju funkciu. Odpovede avizovali v budúcom týždni.
Brat ako referent obchodu
V súvislosti s Odštepným závodom Šariš je pochybností viac. Stanislav Lelák si na dve pozície závodu totiž obsadil rodinného príslušníka aj svojho známeho.
Do pozície referenta obchodu vymenoval svojho brata Miroslava Leláka, ktorému sa v štátnych lesoch darilo už za čias prvej aj druhej Ficovej vlády. Kým v rokoch 2006 až 2010 bol riaditeľom Odštepného závodu Prešov, v rokoch 2012 až 2016 sa stal obchodným riaditeľom štátnych lesov, to znamená, že priamo riadil dodávky dreva z celých štátnych lesov odberateľom. V tom čase bol najväčším odberateľom dreva firma Taper, ktorej jedným z konateľov bol bývalý minister životného prostredia Peter Žiga.
V súčasnosti bude mať Miroslav Lelák v odštepnom závode na starosti kúpne zmluvy pre odberateľov dreva, ktoré mu bude podpisovať jeho brat, riaditeľ závodu Stanislav Lelák.
Transparentné výberové konanie mohlo veľa vecí vyriešiť.
„Napriek tomu, že na nižšie podriadené pozície nemusí byť zo zákona robené výberové konanie, v prípade, že sa o takýto post uchádzajú rodinní príslušníci alebo osoby inak prepojené na vedenie, je výberové konanie na mieste. Riaditeľ OZ by totiž mal vedieť verejnosti uveriteľne vysvetliť, že pozície obsadil na základe odbornosti uchádzača a nie na základe rodinných vzťahov alebo ako protihodnotu za služby z minulosti,“ myslí si Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu, ktorý upozornil na pochybné nominácie v Odštepnom závode Sobrance.
Služobné byty
Otázniky vyvoláva aj ďalšia nominácia v Odštepnom závode Šariš. Ide o pozíciu vedúceho výrobno-technického úseku, ktorý riadi celú hospodársku činnosť odštepného závodu, to znamená ťažbu aj pestovnú činnosť. Na túto pozíciu Stanislav Lelák vymenoval Dušana Timka, ktorý Odštepný závod Prešov viedol zase za čias druhej Ficovej vlády.
Ani pre Lelákovcov nie je Dušan Timko neznámy. V roku 2013 totiž pomohol Miroslavovi Lelákovi dostať sa k lesovni v obci Zlatá Baňa. V máji 2013 mu ju pridelil najskôr nájomnou zmluvou, o pár mesiacov ju od štátnych lesov odkúpil za 42-tisíc eur aj s priľahlými pozemkami.
Podľa našich informácií išlo o objekt bývalej Lesnej správy Zlatá Baňa, ktorá tesne predtým zanikla, v roku 2012. Bývalá lesovňa mala po zrušení lesnej správy slúžiť ako služobný byt pre zamestnancov v lokalite Slanskych vrchov.
V roku 2015 sa k bytu dostal aj vtedajší riaditeľ Odštepného závodu Prešov (dnešný OZ Šariš) Dušan Timko. Trojizbový byt v širšom centre mesta Sabinov od štátnych lesov odkúpil s priľahlým pozemkom za menej ako 25-tisíc eur.
S otázkami sme sa obrátili aj na samotné vedenie Odštepného závodu Šariš, na podozrenia z rodinkárstva či konflikt záujmov pri výbere podriadených zamestnancov nám však nikto nereagoval.
Rozhodne nový šéf štátnych lesov
Po tom, ako minister Samuel Vlčan na štvrtkovej tlačovej konferencii hovoril o tom, ako sa v štátnych lesoch zbavil korupcie a rodinkárstva, sme sa na podozrivé nominácie v OZ Šariš spýtali aj jeho. Podozrenia z rodinkárstva ani možnú korupciu však nekomentoval.
„Minister včera na rovnakej tlačovej konferencii uviedol aj to, že nezasahuje do rozhodovacej kompetencie manažérov štátnych podnikov a nebude to robiť ani v budúcnosti. Je totiž na zodpovednosti generálnych riaditeľov, aby si vybrali a menovali ľudí, ktorým dôverujú. Preto je výhradne v kompetencii nového generálneho riaditeľa Lesov SR, ako bude riešiť obsadenie vedúcich pozícií v odštepných závodoch,“ uviedol tlačový odbor rezortu.
Obavy z rodinkárstva v štátnych lesoch, ktoré vedie ich nominant, nemá ani hnutie OĽANO. Vo vyjadrení uvádza, že hnutie víta opatrenia na zvýšenie transparentnosti a kontroly zo strany verejnosti, ktoré boli prijaté v štátnych lesch pri reorganizácii podniku. „Minister Vlčan nás uistil, že v blízkej dobe podnikne adekvátne opatrenia pre posilnenie kvality jednotlivých nominácií na všetkých riadiacich úsekoch. Odpovede na sporné otázky budeme tiež očakávať od nového generálneho riaditeľa Lesov SR, ktorý by mal všetky pochybnosti vylúčiť aj dôsledným personálnym auditom,“ poslal vyjadrenie mediálny tím OĽANO.
Samuel Vlčan vo štvrtok prijal Kőszeghyho demisiu s tým, že jeho nástupcu bude vyberať cez výberové konanie. Dovtedy poverí vedením podniku niekoho z manažérov. Kto by to mal byť, tlačový odbor v piatok poobede odpovedať nevedel.
Lesník Matej Vigoda, ktorý štátnym lesom šéfoval v čase, keď bol ministrom Ján Mičovský, upozorňuje, že reálne nebezpečenstvo personálnych zmien, ktoré Tibor Kőszeghy urobil, ešte len začne. Nižšie postavení zamestnanci sú vo svojich funkciách takpovediac zabetónovaní a chráni ich Zákonník práce. „Tí ľudia ešte len teraz nasmerujú toky a nebezpečenstvo je v tom, že nedokážeme skontrolovať 3,5-tisíc zamestnancov vo firme, ktorá sa rozkladá od Záhoria až po Ubľu. Musíme to postaviť na nepriestrelných ľuďoch, a obávam sa, že takých sme všade nevybrali,“ zhodnotil.
Zdroj: https://www.aktuality.sk