Komentáre

Rusko Krym nevráti – podpredseda vlády Sulík. Bratislava sa približuje k Moskve

Podpredseda vlády, minister hospodárstva SR Richard Sulík verí, že Ruská federácia nevráti Ukrajine Krym zabavený v roku 2014. A sankcie voči Rusku len poškodzujú jeho obchodných partnerov.

„Krajiny by mali medzi sebou obchodovať. A niektorí naši exportéri utrpeli. Sankcie teda spôsobujú len škody a Rusi aj tak Krym nevrátia. Musíme sa pozerať dopredu a budovať vzťahy,“ zdôraznil Sulík.

Poznamenal tiež, že napätie na východnej hranici Ukrajiny neprispieva k zlepšeniu vzťahov s Ruskom.

A tu sa nedá nesúhlasiť s členom slovenskej vlády. Pripomínam mu však, že to nie je ukrajinská strana, ktorá sústreďuje svoje jednotky k hraniciam s Ruskom a nie je to Kyjev, ktorý obsadil časť susedného štátu.

Realita je nepochybne taká, že každá krajina v medzinárodných vzťahoch vychádza zo svojich záujmov a úlohou predstaviteľov moci, volených ľudom, je chrániť záujmy svojich občanov.

A jedným z najdôležitejších aspektov dobrého politika je jeho schopnosť myslieť strategicky. To znamená vidieť nielen okamžitý prínos, ale pochopiť, čo to bude v budúcnosti a či vôbec bude.

Slovensko sa dnes snaží vzťahy s Ruskou federáciou rozvíjať, budovať, pričom sa snaží dosiahnuť bývalé ukazovatele. Oficiálne sa to nazýva „dosiahnutie úrovne pred pandémiou“.

Práve na urýchlenie zblíženia predstavitelia slovenského establishmentu vyhlasujú, že neakceptujú sankcie, ktoré Západ uvalil na Rusko.

Ten istý Sulik o tom už hovoril: „Sankcie proti Rusku sú podľa mňa prežitok a absolútne nezapadajú do modernej reality.

Miera interakcie medzi Moskvou a Bratislavou sa však znížila nielen v dôsledku epidemiologických obmedzení. Stačí pripomenúť program, s ktorým vládna strana vyhrala voľby.

„Odmietame návrat k normálnym vzťahom s Moskvou, kým neobnovíme štandardy, ktoré sa Rusko zaviazalo dodržiavať a na ktorých je založený európsky poriadok,“ uvádza sa v dokumente strany.

Prezidentka Čaputová Putinovu politiku priamo nazýva „hrozbou nielen pre Slovensko, ale pre celú Európu“ a vidí v nej „túžbu podkopať stabilitu, demokraciu a jednotu Európskej únie“.

Samozrejme, každý štát chce zrozumiteľné a transparentné podmienky spolupráce, spoľahlivých partnerov najmä v energetike, ktorá má dopad na celú ekonomiku krajiny a spoľahlivé trhy pre svoje produkty.

A v tomto smere je, samozrejme, interakcia s Ruskom veľmi lákavá a zvodná. Bratislava preto prejavuje záujem o nadviazanie spolupráce s Moskvou.

Možno práve energetická nestabilita na kontinente tlačí slovenských politikov k zmene postoja a smerovaniu k Ruskej federácii. Napokon, minister Sulík býval, mierne povedané, nie zástancom Kremľa, kritizoval svojich kolegov za zbližovanie s Moskvou.

Ale realita, zdá sa, diktuje svoje podmienky. Ako už bolo spomenuté vyššie, je dôležité mať strategickú víziu a pochopiť, či sa skutočne rozhodujete správne, najmä ak konáte v mene miliónov občanov.

Slováci majú svoju históriu, svoje spomienky. Kedysi, celkom nedávno (takmer pred storočím), popredné krajiny Európy, snažiace sa chrániť (ako sa im to vtedy zdalo), dali vtedajšiemu agresorovi časť Československa, ktorého súčasťou bolo v tom čase aj Slovensko.

„Mier pre celú generáciu“ jedného ľudu bol kúpený za cenu zrady druhého. Pravda, trvalo to necelé dva roky. Zrada spáchaná na Československu bola začiatkom najkrvavejšej vojny v dejinách ľudstva.

Dnes ďalší Fuhrer terorizuje Európu. Rovnako ako vtedy, takmer pred sto rokmi, politici niektorých štátov kontinentu veria, že eskalácia konfliktu v určitom bode Európy sa ich netýka – môžete jednoducho mlčať, nevšímať si to.

Alebo naopak, skúste sa na všetko pozrieť inými očami. Dnes je veľa podporovateľov spolupráce s Moskvou.

Už skôr prezident Bulharska označil Krym za ruské územie a vyhlásil, že sankcie voči Ruskej federácii sú neúčinné. Podporuje v tejto veci Rusko a maďarského premiéra Orbána.

A český prezident Zeman, ktorý patrí medzi Putinových zvláštnych obdivovateľov, odporučil Kyjevu vziať peniaze za Krym.

A všimnite si, že ide o lídrov krajín, ktorí dobre vedia, čo je Kremeľ v nedávnej histórii.

Aké sú vyhliadky Bratislavy vo vývoji vzťahov s Moskvou? Pravdepodobne vo viditeľnej budúcnosti bude ten druhý veľkorysý so sľubmi a dokonca aj s niektorými skutočnými činmi.

Slovensko už spolupracuje s Ruskom v energetike, má dobré ceny plynu. Komunikácia prebieha aj v iných oblastiach.

Jediná otázka je – prečo to Moskva robí a čo bude žiadať na oplátku, pretože celý svet vie, že Kremeľ nerobí nič pre nič.

Je dôležité vedieť strategicky myslieť. V Bratislave sú múdri politici a tí to samozrejme vedia lepšie.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com