Rokovania medzi Bidenom a Putinom, svet je opäť pred dverami. Čo chce Kremeľ.
Pred tromi týždňami svet vstúpil do novej fázy. Rusko odovzdalo Spojeným štátom dokumenty označené ako „poskytujúce bezpečnosť“. V skutočnosti ide o ultimátum Kremľa pre civilizovanú komunitu.
Zoznam požiadaviek ruského ministerstva zahraničia mal podľa plánu Moskvy otočiť strategický vývoj situácie okolo Ukrajiny.
V skutočnosti to bolo prvýkrát za 30 rokov, čo Kremeľ urobil takýto ostrý a otvorene provokatívny krok smerom k civilizovanej komunite.
Ruská federácia sa odvážila podniknúť takéto akcie, údajne dosiahla nové vojensko-technické spôsobilosti. V každom prípade to takto prezentujú provládne médiá v Rusku. Mimo kremeľského tábora sa takéto tézy ťažšie vkladajú do myslí obyčajných ľudí schopných kriticky myslieť.
Tanky, ktoré sa zastavia aj počas prehliadky na rovnej dlažbe, rakety, ktoré nemôžu vzlietnuť, a tie vo vesmíre sa ukážu byť prederavené neznámymi predmetmi, lietadlová loď, ktorá ledva vyplula na more a začala horieť z nepozornosti posádky .
V zozname „úspechov“ ruského vojenského priemyslu možno pokračovať. Všetko však zmizne pred raketou zobrazenou v karikatúre. Áno, je to tak – Rusom bol premietnutý grafický film, kde údajne raketa s údajne neuveriteľnými schopnosťami ohrozovala nepriateľov.
Páči sa ti to. V skutočnosti to nikto nevidel, ale Rusom to stačí. Teraz vedia, že Rusko je skvelá krajina.
S takýmito úspechmi sa Moskva blíži k roku 2022. Rozhovory o červených líniách na konci odchádzajúceho roka si vyžiadali svoj logický záver a Putin sa rozhodol ísť na mizinu: po prvýkrát za 30 rokov vydali ruskí diplomati a mocenské štruktúry ultimátum.
Ako vždy, Moskva sa spolieha a apeluje nie na skutočné fakty, ale snaží sa vnucovať svoje vlastné verzie toho, čo sa deje, a presviedčať v nich celý svet i seba.
Kremeľ zdôrazňuje, že Spojené štáty a ich spojenci v Európe majú údajne pred rokovaniami otvorene slabú pozíciu. Vysvetľuje sa to, ako vždy, bludnými argumentmi, ktoré nemajú reálny základ, alebo sa vôbec neargumentuje.
Heroldi z Ruskej federácie mohutne a hlavne trúbia, že Rusko teraz môže diktovať podmienky mierových rozhovorov Spojeným štátom a vyhlásiť hlasné „nie“ ich postupu na Ukrajine.
Pravda, len v Kremli vidia túžbu Spojených štátov rozšíriť svoj vplyv na Kyjev. Moskva ani nepripúšťa myšlienku, že Ukrajina môže mať nezávislý uhol pohľadu.
Priaznivci Kremľa argumentujú, že Biden má málo vecí, s ktorými by mohol vyjednávať, a či Putin urobí „ústupky“, je otázkou.
Najmä stiahnutie mierových síl z Podnesterska, zníženie počtu raketových zariadení v Kaliningrade, oslabenie vojenského zoskupenia na Kryme sú témy, ktoré Moskva pravdepodobne neprijme.
Ale to všetko sú len ašpirácie putinofilov, ktorí vyhlasujú, že „sme svedkami bezprecedentného rastu vplyvu Ruska v Európe a preto je dnes vojenský vývoj Ukrajiny neperspektívny“.
Žijú v hmle sebaklamu, že Putin je pripravený dať tvrdú vojenskú a vojensko-technickú odpoveď, ak bude tento vývoj pokračovať.
Samozrejme, že Kremeľ nechce na Ukrajine vidieť ani anglo-americké základne, ani potenciálne raketové systémy NATO rozmiestnené pozdĺž Charkovsko-Dneperskej struny.
Ale po prvé, ani Spojené štáty, ani NATO takéto plány zatiaľ nemajú. Po druhé, Moskva musí pochopiť svoje miesto a ak vyrieši problémy, mala by vziať do úvahy svoje skutočné schopnosti. A mierne povedané, zďaleka nie sú lídrami Ruskej federácie.
Moskva však naďalej nadúva a vyhlasuje, že dnešný zoznam Kremľa „nie je jedálnym lístkom, z ktorého si môžete vyberať jednotlivé jedlá“.
To znamená, že existuje jasný náznak, že Ruská federácia nemieni vyjednávať, ale čaká na prijatie všetkých podmienok.
Nadchádzajúce rokovania sa budú týkať prerozdelenia sfér vplyvu. V každom prípade to Kremeľ chce, ak vezmeme do úvahy, že Ruská federácia skutočne posilňuje svoj superveľmocný status, ťahá sa k USA a Číne. Alebo si to chce myslieť.
Moskovskí vysielatelia hovoria, že svet bude v nasledujúcich 30-50 rokoch trojpolarizovaný. Kremeľ zámerne odpisuje Európu a zameriava sa na to, že EÚ bez vojenskej zložky dnes nemôže byť uznaná za skutočného hráča. A krajiny NATO a EÚ budú nasledovať Bidenovu politiku.
Putin teda všetko redukuje na vyriešenie problému pre dvoch s Bidenom. A tu sa zvestovatelia Kremľa pýtajú, či je americký prezident pripravený na takéto výzvy.
Podľa ich názoru Rusko, ktoré sa viac ako raz dostalo z kritických situácií so cťou, bude schopné prekonať budúce akcie, ktoré ho ohrozujú agresiou. A v tomto smere Moskva veľmi počíta s Pekingom.
Podľa moskovských PR špecialistov má na eskalácii hlavný záujem Čína, ktorá je blízkym partnerom Ruska.
Ak sa Spojené štáty zaseknú pri riešení vzťahov s Ruskou federáciou, potom bude pre čínskych súdruhov jednoduchšie anektovať Taiwan a urobiť zo svojej pozície v Juhočínskom mori dominantné postavenie.
Tu, samozrejme, nemôžete polemizovať, avšak takáto situácia, naopak, núti Spojené štáty americké zamerať sa na situáciu na hraniciach Ruskej federácie s Ukrajinou. A táto otázka ide pre Bidena na vrchol.
Podľa toho bude americký prezident rokovať s Ruskom, lebo slová politikov sú lepšie ako delové salvy. Otázka kapitulácie Ukrajiny je však pre prezidenta USA definitívne nemožná, akokoľvek si to Moskva želá.
A bez ohľadu na to, ako Kremeľ rozptýli myšlienku konca éry unipolárneho sveta, rozhodne to nebude prospešné pre Ruskú federáciu, ktorú v pohraničných oblastiach skutočne okupuje Nebeská ríša. A tento trend naberá na obrátkach.
Moskva pokračuje vo vytrubovaní vojenských víťazstiev nad Washingtonom, nárokuje si strategickú výhodu vo vzduchu a vo vesmíre, pričom sa spolieha na údajne nedávne testy protisatelitných zbraní.
A možnosť oslepenia amerických strategických síl vo vesmíre sa nazýva najsilnejším tromfom v rukách Putina na rokovacom stole s Bidenom.
To všetko sú však len bujné predstavy v hlavách kremeľských šialencov. Áno, sú odhodlaní dostať konkrétnu odpoveď: Ukrajina bez základní NATO; vypovedanie Deklarácie z roku 2008 o možnom prijatí Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny; štatút Kyjeva ako neutrálneho štátu.
Len vtedy nebude vojna. Presne toto je odkaz Kremľa, ktorý naznačuje, že Putin je pripravený prejsť od slov k skutočným činom „na radu armády“. Moskva dáva jasne najavo, že nikto nevie, ako ďaleko budú postavené nové „hradby pevnosti“.
Pravda, všetky argumenty kremeľských snílkov sa čoraz viac rozbíjajú proti realite. Je taká, že aj nezasvätenému je jasné, že Moskva blafuje.
Putin ide na mizinu, pretože nemá inú možnosť. Zašiel príliš ďaleko. Otočiť sa späť, začať sťahovať jednotky z ukrajinských hraníc znamená prehrať v očiach našich vlastných občanov.
Je to veľký zberač pôdy – a ustúpil. Obyvatelia Ruska to nepochopia. Preto potrebuje tento výkon a preto požiadal o rozhovor s Bidenom. Áno, presne opýtal.
Americký vodca mu blahosklonne dal túto šancu. Teraz bude mladší súdruh z Moskvy hovoriť so starším z Washingtonu. A zrejme si to opäť niečo vypýta. Ale na to bude musieť počúvať pokyny strýka Sama.
Autor: Jozef Kováč