Slovensko

Najzásadnejšie návrhy skupiny na obnovu dôvery v právny štát stoja. V pozadí sa však dejú zmeny

Ministerka spravodlivosti hovorí, že viaceré návrhy sú súčasťou zmien, na ktorých pracuje.

„Kriminálne živly, ktoré sa infiltrovali do bezpečnostných zložiek štátu, vyvíjajú aktivity namierené proti poriadku tohto štátu.” Takto videl situáciu v štáte premiér Eduard Heger v polovici septembra tohto roka, keď ohlasoval vznik pracovnej skupiny na obnovu dôvery v právny štát. Práve nová komisia mala priniesť riešenia. Tie však zatiaľ zostávajú len na papieri.

Tím pracoval necelý mesiac. Začiatkom októbra predseda vlády oznámil, že ho rozpúšťa. Za zhruba tri týždne vypracoval celkovo 17 návrhov, ktoré však nikdy nikto oficiálne nezverejnil. Neoficiálny zoznam priniesol Denník N.

Problematický paragraf

Najzásadnejšími a zároveň najkontroverznejšími návrhmi, s ktorými pracovná skupina prišla, bola zmena paragrafu 363 Trestného poriadku a vyňatie špeciálnej prokuratúry spod pôsobnosti tej generálnej.

Proti obom opatreniam sa postavila koaličná Sme rodina. Predseda hnutia Boris Kollár dokonca pohrozil odchodom z koalície. „Pri paragrafe 363 neuhneme,” vyhlásil Kollár ešte v septembri, keď sa o rušení paragrafu, ktorý poskytuje generálnemu prokurátorovi možnosť zrušiť trestné stíhanie, začalo hovoriť.

Zmenám sa venovali aj poslanci na poslednej tohtoročnej schôdzi. Rokovali totiž o novele, ktorú predložil bez predchádzajúcej dohody v koalícii poslanec SaS Alojz Baránik, ktorý ostro vystupuje proti tejto právomoci generálneho prokurátora.

Po neúspešnom hlasovaní sa 30 poslancov obrátilo na Ústavný súd, ktorý by mal posúdiť právomoc generálneho prokurátora. „Touto cestou idem preto, lebo všetky doterajšie pokusy o znormálnenie prokuratúry sabotovala Sme rodina alebo iní. Vetá, vyhrážky, zastrašovanie, zosmiešňovanie,“ povedal Denníku N Baránik.

Kolíkovej zmeny

Zároveň sa čaká aj na ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, ktorý by mala predstaviť novelu Trestného poriadku. Jeho súčasťou by mala byť aj zmena paragrafu 363. V akej podobe zatiaľ nie je jasné. Kolíková novelu zatial neukázala.

Zároveň hovorí, že jej rezort pracuje aj na ďalších bodoch z návrhov skupiny pre obnovu dôvery v právny štát.

„Tieto body sa prelínali aj s programovým vyhlásením vlády a priebežne na nich robíme. Niektoré sú už predmetom legislatívneho konania. Bola tam debata o podmienkach vo väzbe a vo výkone trestu, boli tam návrhy, ktoré smerujú k zjednodušeniu trestného konania. To bude predmetom novely trestného poriadku,” povedala Kolíková.

Zároveň priznala, že na zmene paragrafu 363 stále nie je v koalícii dohoda. „Pokračovať sa dá, keď dohoda bude. Chcem sa venovať aj tejto téme. Takto to máme na stole,” konštatovala ministerka.

Chvíľu zrejme potrvá aj zmena zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorá je tiež súčasťou návrhovaných riešení. Aktuálna právna úprava je totiž prakticky nefunkčná. O jej úprave sa hovorí už roky. Naposledy sa za jej zmenu postavil v októbri tohto roka predseda OĽaNO a minister financií Igor Matovič. Pravidlá chcel zmeniť do konca tohto roka. To sa však nepodarilo.

Na vlastnej verzii však pracuje paralelne strana Za ľudí a ministerstvo spravodlivosti. Skôr ako na jar však kvôli legislatívnemu procesu zmena nebude.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com