Svet

Prasklina na plynovodu v Bulharsku narušila dodávky. S plynom má problémy i Nemecko a Španielsko

Dodávky plynu do Srbska a Maďarska v pondelok narušilo prasknutie plynovodu na severovýchode Bulharska. Informoval o tom prevádzkovateľ plynovej siete Bulgartransgaz. Touto cestou prúdi ruský plyn, napísala agentúra Reuters. Stále zastavené zostávajú aj dodávky ruského plynu z Poľska do Nemecka prostredníctvom plynovodu Jamal. Problémy s dodávkami plynu kvôli diplomatickej kríze medzi Marokom a Alžírskom začína mať aj Španielsko.

Nehoda na plynovode v Bulharsku bola nahlásená o druhej hodine ráno. Firma Bulgartransgaz uviedla, že v dôsledku nehody pozastavila prepravu plynu do Srbska a Maďarska. Udalosť prerušila aj dodávky do Rumunska, tie sa však po siedmej hodine rannej podarilo čiastočne obnoviť.

Spoločnosť Bulgartransgaz doplnila, že nehoda spôsobila iba hmotné škody a že na miesto už dorazili pracovné tímy, aby začali opravu.

Dodávky z Jamalu budú zastavené najmenej do utorka

Stále zastavené sú aj dodávky ruského plynu do Nemecka cez Poľsko plynovodom Jamal. Ukazujú to údaje nemeckého prevádzkovateľa plynovodnej siete, spoločnosti Gascade. Podľa nej to tak zostane minimálne do utorka a hovorca firmy upozornil, že nejde o nič neobvyklé. Dodávky smerom na západ sa prerušili v sobotu, tok je obrátený opačným smerom.

Hovorca poľskej štátnej plynárenskej spoločnosti PGNiG doplnil, že množstvo plynu je výrazne nižšie ako obvykle, Poľsko ho ale stále dostáva zazmluvnené množstvo. Podľa sobotného vyjadrenia spoločnosti NET4GAS, ktorá zaisťuje medzinárodnú prepravu plynu do Českej republiky, bude mať prerušenie dodávok na republiku veľmi malý dopad.

Plynovod Jamal privádza ruský plyn cez bieloruské a poľské územie do Nemecka. Jeho kapacita je až 33 miliárd metrov kubických ročne. Vlani vypršala platnosť zmluvy medzi Ruskom a Poľskom týkajúcej sa tranzitu suroviny, ale Gazprom si môže objednávať prepravnú kapacitu v aukciách. Medzinárodná agentúra pre energiu a niektorí europoslanci obviňujú Gazprom, že nerobí dosť pre zvýšenie dodávok do Európy.

Ruský plynárenský gigant ale tvrdí, že vždy dodržiava svoje zmluvné záväzky, čo potvrdzujú aj jeho odberatelia v južnej a západnej Európe. Tí si žiadne dodatočné dodávky plynu v čase najvyššieho rastu cien od Gazpromu neobjednali, ukázal októbrový prieskum agentúry Reuters.

Produkcia Gazpromu v októbri predstavovala 44,5 miliardy metrov kubických plynu, čo je najvyššia mesačná hodnota od roku 2013. Vývoz do západnej Európy, Číny a Turecka sa za január až október zvýšil na 159 miliárd metrov kubických. Rusko uviedlo, že akonáhle doplnia domáce zásoby, začne posielať plyn do európskych zásobníkov. Zásoby v Rusku minulý týždeň dosiahli cieľovú úroveň 73 miliárd metrov kubických, ale Gazprom plánuje pokračovať v ich zvyšovaní až do 8. novembra.

Diplomatická krize mezi Marokem a Alžírskem a nedostatek plynu ve Španělsku

Problémy s dodávkami plynu má od novembra aj Španielsko. Netrápia ich závady na plynovodoch, ale diplomatická kríza medzi Alžírskom a Marokom. Alžírsky prezident Abdal Madžíd Tabbúni v nedeľu večer potvrdil ukončenie zmluvy s Marokom, ktorá umožňovala prepravu plynu do Španielska plynovodom Maghreb-Európa. Ten spája Alžírsko s Pyrenejským polostrovom a je dlhý 1400 kilometrov, z toho 540 kilometrov vedie cez územie Maroka. Vlani sa cez neho dostalo do Španielska šesť miliárd metrov kubických plynu.

Aby krajina dodala plánované množstvo plynu, plánuje zvýšiť kapacitu plynovodu Medgaz, ktorý už zásobuje Španielsko ôsmimi miliardami kubických metrov a priamo spája Alžírsko s juho-španielskou Almeriou. Alžírsko už pracuje na zvýšení jeho kapacity na desať miliárd metrov kubických, ale aj za predpokladu, že sa všetko stihne ešte pred príchodom zimy, Španielsku budú stále chýbať na štyri miliardy metrov kubických plynu. Alžírsko pritom v roku 2021 zásobovalo plynom krajinu na Pyrenejskom polostrove zo 47 percent.

Španielska ministerka pre ekologickú transformáciu Teresa Riberaová v stredu odcestovala do Alžíru, aby sa stretla so svojimi náprotivkami. Alžírsko ale svoj postoj nezmenilo a plynovod Maghreb-Európa aj napriek obavám o množstvo dodávaného plynu uzavrelo.

Španielsky zdroj, ktorý pozorne sledoval rokovania, pre denník El País povedal: „Urobili by sme chybu, keby sme si mysleli, že uzavretie plynovodu je niečo, čoho sa Alžírsko dopúšťa iba proti Maroku. Je to tiež správa pre Španielsko. Sme teraz oveľa zraniteľnejší voči Alžírsku a krajina to veľmi dobre vie.“

Alžírsko a Maroko trápia zlé vzťahy už od doby, keď obe krajiny dosiahli nezávislosť. Základným konfliktom bola vždy Západná Sahara. Od vlaňajška sa situácia medzi oboma krajinami zhoršila. Alžírsko v auguste oznámilo, že ukončí zmluvu o plynovode a v septembri uzavrelo svoj vzdušný priestor pre všetky civilné alebo vojenské lety z Maroka.

Cena plynu v Európe rastie

Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v decembri vykazovala v pondelok dopoludnia rásť skoro o dvanásť percent na 72,50 eura za megawatthodinu (MWh). Neskôr ale zisky zmazala a pred 16:00 SEČ strácala vyše pol percenta na 64,40 eura za MWh. Ukazujú to dáta pre obchodný uzol Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku, ktorý je určujúci pre ceny na európskom trhu.

Cena plynu je tak už hlboko pod maximom zo začiatku októbra, kedy po prvýkrát prekonala 160 eur za MWh. Proti minulému roku, kedy sa pohybovala len okolo 15 eur za MWh, je ale naďalej výrazne vyššia.

Za tohtoročným nárastom ceny plynu v Európe stojí viac faktorov, najmä je to ale vyšší dopyt, ktorý súvisí s obnovením priemyslu, a nízke zásoby. Niektorí kritici tvrdia, že Gazpromu táto situácia vyhovuj, a že sa tak snažia tlačiť na rýchle uvedenie plynovodu Nord Stream 2 do prevádzky. Gazprom také obvinenia odmieta. Nord Stream 2 už je hotový a bude privádzať plyn z Ruska po dne Baltského mora do Nemecka.

Cenu plynu zároveň vyháňa do výšin obavy z nedostatku dodávok pred zimou, pretože zásoby na kontinente sú najnižšie za posledných desať rokov, dodávky sú obmedzené a o skvapalnený zemný plyn súťaží Európa s Áziou.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com