Ekonomika

Vláda schválila zmeny v exekúciách. Dlžníkom ušetria stovky eur (+tabuľky s presnými sumami)

Po novom ľuďom s exekúciami ostane viac peňazí. V prípade neprednostných pohľadávok sa zvyšuje základná nepostihnuteľná suma z mesačnej mzdy zo 100 na 140 percent životného minima na plnoletú fyzickú osobu. Minister práce Milan Krajniak vyhlásil, že chce do budúcna dosiahnuť, aby ľuďom boli niektoré exekúcie voči štátu úplne odpustené.

Desaťtisíce a možno státisíce ľudí s exekúciami si výrazne polepšia. Vláda v stredu schválila nariadenie, ktoré zavádza novinky v tejto oblasti. Po novom tak exekútori nebudú môcť siahnuť ľudom na väčšiu časť zo mzdy či dôchodku. Legislatívne zmeny pripravil rezort spravodlivosti pod vedením Márie Kolíkovej (Za spravodlivé Slovensko). „Naším cieľom je zabezpečiť dôstojný život najzraniteľnejším. Toto je úprava, ktorá nám to umožní,” ohlásila ministerka.

V súčasnosti sa exekúcie na Slovensku týkajú okolo milióna ľudí. Zďaleka nejde len o ľudí z vylúčených komunít, ľudí bez zamestnania či dokonca bez vyššieho vzdelania.

Vezmime si príklad matky s dvomi deťmi. Zarába 700 eur v čistom. Kým doteraz jej mohli siahnuť približne na 155 eur z tejto sumy, po novom to bude iba polovica. Od 1. januára si tak polepší o 74 eur. Čím má dlžník vyšší príjem, tým viac mu po zmenách ostane. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) to označil za „exekučnú revolúciu“.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) odhaduje, že zmena môže pomôcť až miliónu ľudí zasiahnutých exekúciami. Zlepšenie pocíti napríklad približne 33-tisíc dôchodcov, ktorým sa dôchodok kráti o zrážky.

Proti zmene v pravidlách je Slovenská komora exekútorov. Namieta, že oproti právam státisícov dlžníkov stoja rovnaké práva státisícov veriteľov. Tá istá matka s dvomi deťmi totiž nemusí byť iba dlžníčka, ale aj čakateľka na výživné, pripomína prezident Slovenskej komory exekútorov (SKE) Miroslav Paller.

Ak by bol napríklad zadlžený manžel a matka dieťaťa sa s ním rozvedie, pričom otec im následne dlhuje výživné, pri hrubej mzde 1 500 eur dnes na splácanie svojho dlhu odviedol 812 eur, pričom mu 239 ostalo. „Vďaka novej úprave zaplatí len 616 eur a jemu samému ostane viac – 436 eur. Matka s deťmi tak dostane o 196 eur menej, teda o štvrtinu menej,“ tvrdí Paller. Kolíková však namieta, že prípady výživného do nových zmien nespadajú.

Vláda chce najchudobnejším ľuďom pomôcť, aby sa po zmenách nebáli pracovať a priznávať svoje príjmy. Doteraz bola bežná prax taká, že ľudia jednoducho odmietali pracovať, lebo sa báli, že im exekútor všetko zoberie. Alebo jednoducho nepriznávali svoje zárobky, aby im exekútor na ne nesiahol.

Solidarita k dlžníkom prevážila

Situácií, ako sa môžu ľudia dostať do kontaktu s exekútorom, je mnoho. Napríklad môžu zdražieť energie a nestíhajú platiť vyššie faktúry, prípadne si vzali nevýhodnú pôžičku. Čerstvo schválené novinky poskytujú väčšiu ochranu aj v prípade manželov. Ak teda napríklad jeden z partnerov hrou na automatoch vyrobí dlh, podľa platných zákonov je to spoločný dlh oboch manželov. Pri exekúcii, ktorou je gambler postihnutý, sa však druhý partner nielenže nepodieľa na splácaní, ale, naopak, zvyšuje sumu, ktorá exekvovanému ostáva.

O tom, že spor má dve mince, hovorí aj advokát Ján Bučko z advokátskej kancelárie Staněk Vetrák & Partneri. „Do popredia sa dostal najmä solidárny prístup k dlžníkom, no netreba zabúdať ani na práva veriteľov. Týmto môže dôjsť k poškodeniu obzvlášť citlivých skupín, akými sú napríklad práve mamičky dlhodobo čakajúce na nezaplatené výživné,” podporuje tvrdenie exekútorov. Na zmeny majú odlišné názory aj zamestnávatelia alebo odborári. Kým viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová odkázala, že k návrhu odborári nemali žiadne pripomienky a dali mu tak zelenú, s návrhom sa nestotožňuje napríklad Republiková únia zamestnávateľov. „Pokladáme to za dosť nešťastné z pohľadu mentálneho nastavenia ľudí, ktorí sú dlžníci,“ komentoval nariadenie viceprezident únie Mário Lelovský. Argumentuje, že keď si človek požičia, musí si byť vedomý toho, že to musí aj splácať.

Dlhy sa nevymažú, len oddialia

Aj podľa exekútorov vláda dlžníkov takto utvrdzuje v presvedčení, že sa im stala krivda a že štát im musí pomôcť splatiť ich vlastné záväzky. „Je to mimoriadne nebezpečný odkaz všetkým, ktorí svoje dlhy poctivo splácajú aj na úkor osobného komfortu. Neschopnosť vymôcť svoju pohľadávku navyše môže spôsobiť kolaps ekonomiky kvôli druhotnej platobnej neschopnosti firiem či insolventnosti bánk,“ upozorňuje SKE.

Slovenskí exekútori tiež upozorňujú, že nová úprava exekučných zrážok nebude znamenať odpúšťanie dlhu. Pre dlžníkov bude znamenať ďalšie predraženie ich dlhu, pretože ho budú splácať dlhšie a spolu s úrokmi napokon zaplatia viac.

To isté si myslí aj Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS). V praxi to bude znamenať, že sa predĺži doba, počas ktorej bude dlžník plniť svoj záväzok. Na strane veriteľa sa to negatívne prejaví na oddialení vymoženia pohľadávok. Na strane dlžníkov dôjde k predĺženiu doby splnenia svojich záväzkov, čím sa výrazne zvýšia zmluvné a sankčné úroky z vymáhaného nároku. Toto súčasne môže spôsobiť, že dlžník prestane úplne splácať svoje záväzky. „Navrhovaná zmena ešte viac narúša základné zákonné princípy rovnosti strán a práva na spravodlivý proces,“ vysvetľuje prezident ASINS Martin Musil.

Vládni predstavitelia na tieto pripomienky priamo nereagovali. Minister Krajniak argumentuje, že podstatné je, aby sa ľuďom oplatilo viac pracovať a zarábať. Doteraz im prakticky všetko, čo zarobili, vzal exekútor, tvrdí. „Teraz je dôležitejšie, či rodiny budú mať viac peňazí nazvyš okamžite. Nie špekulácie, čo bude o päť rokov,” vyhlásil Krajniak.

Kolíková uznáva, že ide o legitímnu obavu, ale konkrétne dosahy určiť nevie. „To sa uvidí najskôr o rok, keď to vyhodnotíme. Očakávame však, že to bude viac motivovať ľudí práve priznávať vyšší príjem a dlhy skôr splatiť,” zhodnotila ministerka.

Šéf rezortu financií Igor Matovič (OĽaNO) v tejto súvislosti poukázal najmä na ľudí, ktorí v minulosti padli do pasce pôžičiek nebankových subjektov. „Týmto ľuďom bola podstatná časť z príjmu exekvovaná a nedokázali žiť. Podporovali sme poskytovanie pôžičiek ľuďom, ktorí na to nemali a nútili sme tak exekvovaných ľudí nepriznávať svoje príjmy,” vyhlásil.

Konflikt s exekútormi

Exekútori namietajú, že z mnohých exekúcií po prijatí nového nariadenia nebude možné strhnúť na splácanie dlhu nič a stanú sa tak nevymožiteľnými. Matovič im odkázal, že prídu nanajvýš o lukratívne zárobky, ktoré majú z vymáhania pochybných pôžičiek. „Exekútori prídu o príjmy predovšetkým z nemorálneho biznisu nebankoviek. Hody sa raz museli skončiť,” odkázal exekútorom Matovič.

Stanislava Kolesárová zo Slovenskej komory exekútorov namieta, že vymáhanie nebankových pôžičiek je minimálnym percentom zo všetkých exekúcií a väčšina takýchto exekúcií už bola dávno ukončená. „Navyše treba zdôrazniť, že o tom, či je nárok veriteľa spravodlivý, alebo nie, stále rozhodujú súdy v rámci súdnych konaní. Nie súdni exekútori a už vôbec nie politici. Slovenská komora exekútorov sa svojimi vyhláseniami snaží chrániť spravodlivosť a vymožiteľnosť práva, a nie biznis exekútorov, ako sa to niekto snaží podsúvať,” reaguje Kolesárová.

Ako sa začal konflikt s exekútormi

Nezhoda exekútorov a vládnych predstaviteľov ohľadom novely je pritom dlhodobým problémom, ktorý sa začal už pri predstavení prvých zmien ministrom práce Krajniakom.

Ten na Facebooku asi pred mesiacom počas rokovania tripartity napísal „exekútorom dáme po prstoch, ľuďom ostanú peniaze na život“. Pokračoval tvrdením, že aktuálne majú exekútori nad ľuďmi priveľkú moc. „Z výplaty strhnú takmer všetky peniaze a nenechávajú nič na živobytie. Dlžníci sa radšej ani nezamestnávajú, veď načo – aj tak im exekútor všetko zhabe,“ poznamenal minister.

Exekútori s reakciou na obvinenia dlho neváhali. „Urobili ste zo súdnych exekútorov zločincov, ktorí podľa vlastnej vôle berú ľuďom peniaze,“ odkázal ministrovi prezident SKE Miroslav Paller v otvorenom liste. Vysvetlil, že súdny exekútor je štátom poverenou osobou na vykonávanie rozhodnutí súdu. Je verejným činiteľom a rovnakou súčasťou spravodlivosti ako sudca, prokurátor či policajt. Paller navyše zdôraznil, že súdni exekútori nevymáhajú peniaze pre seba, ale pre veriteľa.

Zdroj: https://ekonomika.pravda.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com