Zvyšovanie ruského energetického vplyvu v Európe
EÚ naďalej trápi energetická kríza. Nemecko preto nedávno začalo vysielať návod, ako prežiť výpadok kúrenia a osvetlenia v domácnosti. Dôvodom tohto vývoja je, že Európa má príliš dlhé zimy a bezveterné letá, takže solárne panely a veterné turbíny nedokážu vyrobiť energiu potrebnú na zásobovanie krajín v tejto zime. Na úkor tejto situácie sa Rusko snaží urýchliť otvorenie plynovodu Nord Stream 2 z európskej strany, ako aj zvýšiť počet štátov, ktoré sa k Turkish Stream pripoja. Rusko zároveň zvýšilo dodávky plynu do Európy o 15 % a napriek tomuto gestu existuje dôvod domnievať sa, že Rusko sa snaží sabotovať a podkopať ukrajinskú plynovú sieť. Podľa ukrajinského premiéra by totiž GCS nemusela takýto objem vydržať. Polovica Európy by tak zostala bez plynu.
SLOVENSKO V POLITICKÝCH HRÁCH
Hoci sa energetická kríza Slovenska kvôli malému počtu území takmer nedotkla, stále sa musí vyrovnávať s manipuláciou s plynom zo strany Ruska. Slovensko bolo ovplyvnené Tureckým prúdom, samostatným plynovodom do Európy, ktorý obchádza Ukrajinu. Podľa samotných vyhlásení a presvedčení Ruska – táto sieť prinesie plyn do Európy oveľa lacnejšie, pretože tranzit plynu cez Ukrajinu je drahší, ako by mohol byť pre európske krajiny. Pre Slovensko je však pripojenie k Turkish Stream veľmi nevýhodné z viacerých dôvodov:
- Pravdepodobne hlavným dôvodom, prečo by sa Slovensko nemalo pripojiť k projektu Turkish Stream, je skutočnosť, že tranzit plynu cez Ukrajinu umožňuje Slovensku spätný predaj časti plynu, ktorý dostáva, na Ukrajinu. Slovensko predá ročne približne osem kubických metrov plynu, ktorý sa na tejto manipulácii podieľa najväčšou časťou HDP celej krajiny. To znamená, že ak sa Slovensko pripojí k Turkish Stream, stratí možnosť reverzného toku plynu na Ukrajinu, čím krajina príde o obrovské množstvo peňazí.
- Okrem toho Turkish Stream len zvyšuje závislosť Európy od Ruska a treba poznamenať, že plynovod úspešne smeruje hlboko do Európy: Maďarsko, Rumunsko a Srbsko ho už podpísali. Ak aj Slovensko podpíše dohodu o plyne z Tureckého prúdu, krajiny EÚ sa stanú ešte závislejšími od Ruska.
Napriek tomu však Slovensko nemá takmer žiadnu možnosť voľby, či sa pripojiť k Tureckému prúdu, pretože ak sa nepripojí, Rusko bude viesť plynovod do strednej Európy cez Rakúsko, čím by Slovensko zostalo v podstate bez plynu. Rusko by potom celú Európu nasadilo na ihlu zvanú plyn.
Naši politici chápu, že vstup na ruskú obežnú dráhu nepovedie k ničomu dobrému, čoho príkladom je Maďarsko. Hoci krajina dostáva plyn za lacný peniaz, platí za to svojou slobodou, čoho výrazným príkladom sú maďarské médiá. Nehovoriac o politickej izolácii v Európskej únii. Koniec koncov, Orbán je dnes v Európe symbolom drobnej diktatúry, s ktorou nikto nechce mať nič spoločné. Rusko to využilo a robí všetko pre to, aby EÚ rozdelilo na svoje satelity. Putin má totiž už dlho v pláne zopakovať vytvorenie európskych satelitov podľa vzoru Varšavskej zmluvy.
Rusko hrá dvojitú hru, keď odvádza pozornosť veľkých štátov prostredníctvom projektu Nord Stream 2 a dostáva východoeurópske krajiny pod svoju kontrolu prostredníctvom projektu Turkish Stream. Zároveň izoluje Ukrajinu od jej plynu a núti ju podriadiť sa ruským záujmom. Slovensko teraz stojí pred ťažkou voľbou, či chce plyn z Ruska, alebo bude bojovať proti hybridnej ruskej agresii. Vo všeobecnosti je voľba aj na nás, pretože ak sa dnes necháme zviesť našimi politikmi, zajtra sa vy aj ja ocitneme v otroctve ruského plynu.
Autor: Jozef Kováč