Dôležité rokovanie o situácii v Afganistane: Macron sa stretol s tadžickým prezidentom Rachmonom
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu v Elyzejskom paláci rokoval so svojím tadžickým náprotivkom Emomalim Rachmonom, pričom tejto stredoázijskej krajine, ktorá sa vyrovnáva s následkami prevzatia moci Talibanom v susednom Afganistane, prisľúbil pomoc.
Pozvanie Rachmona na rozhovory do Paríža odzrkadľuje význam úlohy, ktorú podľa Francúzska môžu zohrávať regionálne krajiny pri riešení afganskej krízy, informovala tlačová agentúra AFP.
„Budeme hovoriť s prezidentom o pomoci, ktorú môže Francúzsko poskytnúť Tadžikistanu s cieľom stabilizovať situáciu v Afganistane,“ vyhlásil Macron pred začiatkom rokovania. Tadžikistan zdieľa s Afganistanom dlhú hranicu. Afganistan je opäť ovládaný fundamentalistickým hnutím Taliban od polovice augusta, keď sa islamisti zmocnili hlavného mesta Kábul a zosadili prozápadnú vládu. Tadžikistan vyjadril voči Talibanu odpor, najmä pre jeho drakonické zaobchádzanie so ženami.
Rachmon – pri moci od roku 1992 – dlhodobo zakladá svoju regionálnu reputáciu na tom, že pôsobí ako hrádza proti radikálnemu islamu, pričom vo vlastnej krajine zaobchádza s islamskými hnutiami spôsobom, ktorý vyvoláva medzi aktivistami znepokojenie.
„Vítame vašu úlohu, odhodlanie a požiadavku, aby zmeny v danom regióne boli faktormi maximálnej stability. V otázke teroristických skupín a pri hodnotách, ktoré bránime – najmä pokiaľ ide o dôstojnosť žien -, sa nesmie pristupovať k žiadnym kompromisom,“ povedal Macron svojmu tadžickému hosťovi. Rachmon opätoval jeho kompliment vyhlásením, že Tadžikistan vníma Francúzsko ako „spoľahlivého partnera“ v Európe.
Zatiaľ čo ostatné susedné krajiny vrátane Uzbekistanu si s Talibanom vybudovali vzťahy už dávno, tadžickí predstavitelia odmietajú spolupracovať s týmto radikálnym hnutím.
Rachmon poukazuje na kumuláciu „teroristických skupín“ na tadžickej južnej hranici a udelil posmrtné vyznamenanie afganskému bojovníkovi proti Talibanu Ahmadovi Šáhovi Masúdovi, ktorý bol tadžického pôvodu. Zavraždili ho v roku 2001.
Zdroj: https://www.cas.sk/