Komentáre

Ukrajina, Nemecko, Česko a Slovensko plánujú postaviť vodíkové potrubie cez strednú Európu.

Vodík ako palivo budúcnosti

Vodík je najľahší a najjednoduchší plynný chemický prvok, ktorý tvorí prevažnú časť hmoty vo vesmíre. Objavený a popísaný bol v roku 1766 Henrym Cavendishom. Na rozdiel od ostatných prvkov má vysokú energetickú hustotu a jeho emisie skleníkových plynov sú nulové. Preto je podľa mnohých ideálnym kandidátom na skutočné palivo budúcnosti. Svoje využitie si do istej miery našiel v doprave, energetike a priemysle. Bohužiaľ, stále prevláda mylný názor na tento prvok. Väčšina populácie vníma samostatný vodík ako niečo nebezpečné, čomu sa nedá veriť. Opak je ale pravdou, keďže vodík v technologickej oblasti je oveľa bezpečnejší než ostatné zdroje energie. Keď je teda vodík taký skvelý, prečo sme doteraz používali alternatívne palivá? Dôvod je jednoduchý – pri rozvoji priemyslu bolo vodíkové hospodárstvo násobne drahšie. Preto sa do popredia dostali fosílne palivá, ktoré ale vôbec nemysleli na budúcnosť životného prostredia. Preto je dnes cieľom sa od nich čo najviac dištancovať a presadiť zelené palivá, akým je napríklad práve vodík.

Nová sieť potrubí?

Vyzerá to, že vodík je tým najlepším čo energetický priemysel mohlo postihnúť. Avšak nie je to všetko len o premene a spotrebe tohto prvku. Je dôležité myslieť aj na to, ako ho budeme môcť dopraviť tam, kde je potreba. A energia či palivo sú potrebné doslova všade, preto musíme myslieť vo veľkom. Najlogickejším riešením je využitie vybudovanej siete potrubí, ktoré do teraz slúžili na prepravu plynu. Ten je pomaly ale isto na ústupe, preto je to ako zabiť dve muchy jednou ranou. Samozrejme, že to ale nebude také jednoduché. Táto sieť potrubí bude potrebovať istú dávku modernizácie, aby spĺňala všetky podmienky bezpečnej prepravy. I keď tento postup pokryje vyše 70 % potrebných vzdialeností, stále budú potrebné ďalšie prípojky. Tie budú tvoriť zvyšných 30 %, a už teraz sú schválené stovky projektov na ich realizáciu.

Trasa strednej Európy

Spomínaná sieť potrubí bude celkovo mať viac než 40 000 kilometrov. U nás v strednej Európe bude siahať od Ukrajiny, cez Slovensko, do Česka a následne do Nemecka. Pre všetky tieto krajiny to znamená dve veci. Jednak je to istá miera zodpovednosti, pokiaľ si chcú udržať svoje meno pred ostatnými krajinami, a na druhej strane je to obrovská príležitosť. Každá jedna krajina, ktorá bude súčasťou tohoto projektu, bude súčasťou zelenej energie budúcnosti. Aj preto je nutná spolupráca s vidinou spoločného cieľu.

Zelený vodík

Dnes sa až 96 % všetkého vodíku vyrába z fosílnych palív. Je to síce ekologickejší spôsob, avšak ultimátnym cieľom je zelený vodík. Práve ten je pre našu planétu najprínosnejší a mali by sme sa sústrediť naň. Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že pri jeho výrobe vznikajú minimálne alebo žiadne emisie. Nová sieť potrubí na jeho prepravu je ale skvelou správou pre planétu. Vďaka rozširovaniu tohto zdroju energie neustále klesajú aj výrobné náklady. Za posledné mesiace sa jeho cena znížila na polovicu, avšak stále je oveľa vyššia než výroba „šedého“, neekologického, vodíku. Podľa najnovších predpokladov by sa mu mala cenovo vyrovnať v najbližších tridsiatich rokoch. Ako ale môžeme vidieť, tak situácia sa môže zo dňa na deň zmeniť, a aj tento údaj sa môže niekoľkonásobne znížiť.

Autor: Tomáš Winkler

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com