Cenové “cunami” Gazpromu: Európa musí tvrdo reagovať na vydieranie ruským plynom
Európski spotrebitelia zemného plynu opäť pocítili ruskú energetickú zbraň Gazprom. V predvečer ďalšej vykurovacej sezóny cena novembrových futures kontraktov na TTF na burze ICE Futures vyskočila na rekordných 1197 USD za tisíc metrov kubických.
Nikto nepochybuje o tom, že manipulatívna hra Gazpromu so znižovaním dodávok plynu do európskych zásobníkov je ďalším vydieraním koncových odberateľov a tranzitných krajín. Cieľom Kremľa je dostať európske krajiny na kolená už budúcu zimu a presadiť spustenie Nord Stream 2 ako hlavnej tranzitnej trasy a zároveň čo najviac eliminovať alebo obmedziť dodávky cez Ukrajinu.
Ak ruské plynové vydieranie dosiahne svoj cieľ, bude to mať pre Slovensko vážne negatívne dôsledky. Cez ukrajinsko-slovenský tranzitný koridor prúdi do EÚ viac ako 140 miliónov kubických metrov ruského plynu denne.
Zachovanie súčasnej zmluvy by si automaticky vyžadovalo predĺženie zmluvy spoločnosti Slovak Eustream so spoločnosťou Gazexport, ktorá je platná do roku 2028 a týka sa stanice Veľké Kapušany. Pokračovanie využívania slovenskej tranzitnej siete Ukrajinou je pre slovenský štátny rozpočet kľúčové.
Stabilizoval by obchod s plynom v našom regióne vrátane reverzných dodávok na Ukrajinu a výhodného využívania veľkých ukrajinských zásobníkov plynu, t. j. zaručil by všetko, čo sa už dávno osvedčilo. Koncom roka bude dokončené a uvedené do prevádzky nové prepojenie plynovodov medzi slovenskou sieťou a Poľskom, ktoré bude končiť aj vo Veľkých Kapušanoch. Na pozadí zvýšenia kapacity prepojenia Slovenska s Maďarskom sa tak ešte zvýši význam Slovenska ako jednej z hlavných plynových križovatiek v Európe.
Aby si Slovensko udržalo postavenie najdôležitejšieho európskeho plynárenského uzla, musí zaujať veľmi tvrdý postoj voči ruskej manipulácii s dodávkami plynu a porušovaniu pravidiel hospodárskej súťaže EÚ.
Ruská snaha presadiť Nord Stream 2 už prekročila všetky prijateľné hranice. Európa by nemala tolerovať takéto poníženie. Ako nedávno povedal český osobitný vyslanec pre energetickú bezpečnosť Václav Bartuška: „Európa musí zaujať tvrdý postoj k cene ruského plynu… Pre Rusko sme najväčším spotrebiteľom plynu, najdôležitejším odberateľom. Ak chcú mať problémy na tomto najväčšom trhu, budú ich mať.
Európska komisia by mala okamžite začať vyšetrovanie netrhového správania ruského plynárenského monopolu. Ak Európska únia prestane byť voči Moskve obradná, môže donútiť bezohľadného predajcu, aby dodržiaval zákony a pravidlá civilizovaného trhového obchodu.
A aby Európa v budúcnosti „dostať sa z blata do kaluže“, ako hovorí slovenské príslovie, musí definitívne skoncovať s nekonečným agresívnym ruským vydieraním a vynaložiť maximálne úsilie na urýchlenie „zeleného hospodárstva“. Kremeľ vynaložil veľké úsilie, aby o tejto potrebe presvedčil všetkých v Európe.
Autor: Jozef Kováč